اینستاگرام و شبکه های اجتماعی با ما چه می‌کند؛ تنها نوجوانان بخوانند!

  • دکتر آسیه اناری

    روانشناس بالینی کودک و نوجوان؛ مدیر مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

مدتی است که زندگی بدون اینستاگرام برای نوجوانان و جوانان و حتی بزرگسالان ما غیر ممکن شده است. واضح است که در اینستاگرام می توان با دوستان خود رابطه داشت، از زندگی دیگران سر درآورد، اطلاعات و فیلمهای بسیار جالبی را دید و دامنه ارتباطات اجتماعی خود را گسترش داد. اما در ادامه می خواهم در مورد اینستاگرام و حواشی آن با شما نوجوانان صحبت کنم. یادتان باشد هیچ کس نمی خواهد و نمی تواند شما را از این دنیای شگفت انگیز جدا کند. اینستاگرام بخشی از زندگی شماست فقط کافیست بتوانید با به کار بردن نکاتی استفاده از آن را مدیریت کنید و بدانید چقدر باید در اینستاگرام وقت بگذارید.

اولین نکته زمان استفاده از اینستاگرام است. فرض کنید غذای مورد علاقه شما قورمه سبزی است. اگر به جای یک بشقاب دو قابلمه بخورید چه بلایی سر معده و بدنتان می آید؟ این همان بلایی است که استفاده زیاد از اینستاگرام بر سر چشم، عضلات دست و مغز شما می آورد. آسیبهایی که غیر قابل جبران است!! پس، از اینستا استفاده کنید ولی حداکثر یک تا دو ساعت در روز و در مقابل وسوسه داِئمی سر زدن به آن بایستید؛ چون در نهایت "اعتیاد" در انتظار شماست... درست شنیدید "اعتیاد" ! وقتی از اعتیاد حرف می زنیم همیشه منظور مواد و سیگار نیست اعتیاد به شبکه های اجتماعی امروزه تبدیل به اعتیاد خطرناک تر و بی سر و صداتری شده است. اعتیادی که حتی خودمان هم متوجه اش نیستیم ولی وقتی از آن دوریم با پرخاشگری و بی حوصلگی خودش را نشان می دهد.

نکته دوم وسواس فکری نسبت به اتفاقات ایسنتاگرام است. تا حالا از خودتان پرسیده اید: چند نفر پست من را لایک کردند؟ چرا فلانی لایک نکرد؟ چرا او کامنت مرا جواب نداد؟ چرا استوری مرا ندید؟ منظورش از آن استوری چه بود؟ و ... همه اینها زنگ خطر است!! یعنی شما به شدت در مورد اتفاقات اینستاگرام حساس شده اید و به سمت وسواس فکری پیش می روید. وسواسی که شما را از کار و درس و خواب و زندگی می اندازد و غمگین و افسرده و حساس می کند. سعی کنید اینستاگرام را در اینستا بگذارید و زندگی واقعی خود را داشته باشید. این وسواسهای فکری می توانند درس خواندن، ورزش کردن، موسیقی و هنر و هر چیز دیگری را در زندگی شما تعطیل کنند و شما را مجبور کنند بارها و بارها اینستاگرام خود را چک کنید؛ حتی هر چند دقیقه یکبار...

مساله بعدی این است که اگر چه اینستاگرام ارتباطات اجتماعی را تقویت می کند ولی به همان اندازه می تواند روابط را کمتر هم بکند. تعارض جالبی است! ایسنتاگرام می تواند روابط دوستانه ما را بیشتر کند اما وسواس و اعتیاد نسبت به آن، روابط دنیای واقعی شما را کم کرده و روابط اجتماعیتان را ضعیف می کند. چون همیشه پشت شکلکها وکلمات موبایل پنهان بوده اید و نشان دادن خودتان بدون واسطه کار سختی خواهد شد.

فکر کردن به اینکه چه پستی بگذارید، چه استوری بگذارید، عکس پروفایلتان چه باشد، جواب فلانی را چه بدهید و افکاری شبیه این هم می تواند تبدیل به وسواس فکری شده و زندگی واقعی را در شما کمرنگ و کمرنگ تر کند. بعلاوه به اضطراب و افسردگی در طولانی مدت منتهی شود.

تا حالا شده با دیدن عکسها و استوریهای دیگران با خودتان بگویید "خوش به حالشان"، "همش در عشق و حال هستند"، "اتاقش رو ببین"، "چه لباسی"، "چرا من مهمونی دعوت نمیشم" و ... به این می گویند مقایسه کردن خودمان با دیگران که در اینستاگرام بسیار اتفاق می افتد. یک سوال: تا حالا شده کسی از بدترین لحظه، بدترین لباس، بدترین اتفاق، دعوا با والدین پست یا استوری بگذارد؟ این خاصیت اینستاگرام است که آدمها تلاش می کنند بسیار بسیار خود را خوب نشان دهند. این لزوما زندگی واقعی آنها نیست ولی به هر حال حسادت و غمگینی در ما ایجاد می کند که به احساس بدبختی و بیچارگی در درون ما منتهی می شود. تحقیقات بسیاری ثابت کرده آنچه نوجوانان در اینستاگرام به اشتراک می گذارند زندگی واقعیشان نیست بلکه تلاش برای خوب نشان دادن خود است. پس گول این ظواهر را نخورید! زندگی واقعی متفاوت است... جالب اینجاست که دخترها بیشتر از پسرها ممکن است تحت تاثیر این مقایسه ها قرار بگیرند.

یک نکته جالب توجه هم این است که نوجوانانی که شبها قبل از خواب از اینستاگرام استفاده می کنند؛ اضطراب و بدخوابی بیشتری را تجربه می کنند، بی قرار ترند و اعتماد به نفس کمتری دارند. زیرا این افکار وسواسی و منفی در شب تاثیر بیشتری بر افراد دارد. بیخوابی شبانه هم به پرخاشگری و بیقراری و بی حوصلگی در روز بعد منجر می شود و این چرخه ادامه پیدا می کند تا جایی که شما بخواهید آن را قطع کنید!

به طور کلی اگر حواستان به ساعت استفاده و وسواسها و مقایسه های همراه با اینستاگرام نباشد؛ می تواند در طولانی مدت شما را افسرده، ناراضی، غرغرو، پرخاشگر و بیقرار کند. همه زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و اجازه رشد و پیشرفت در زندگی تحصیلی و اجتماعی واقعی را به شما ندهد. قطعا اینستاگرام نکات مثبت زیادی دارد اما اگر آن را در کنترل خود درنیاورید او شما را کنترل کرده و به سوی بزرگسالانی افسرده، بی هدف و پرخاشگر پیش می برد.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

3 + 7 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

3 * 8 = ?