برای حل ناسازگاری‌های خواهر و براداری چه کنیم؟

 • تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

برای حل ناسازگاری‌های خواهر و براداری چه کنیم؟

 

معمولا رابطه بین فرزندان بسیار پر از افت و خیز است ساعتی با هم بسیار خوب و دوستانه برخورد می کنند و ساعتی بعد با هم دعوا می کندد و حتی کار به کتک و کتک کاری هم می رسد . در چنین زمان هایی وظیفه ی شما به عنوان والد چیست ؟

دعوا، یکی از مزایای داشتن خواهر و برادر در خانه است، چنین کودکی قبل از ورود به جامعه خواهر و یا برادری دارد که با او اختلاف سلیقه و اختلاف نظر دارد، چنین کودکی فهمیده است در بعضی مواقع باید واقعا از آن چیزی که دوست دارد بگذرد یا حتی آن را با کسی شریک شود. پس باید سعی کند مشکلاتش را حل کند و با احساساتش روبه رو شود. بهتر است والدین به فرزندان خود اجازه رویارویی با این مشکلات را بدهند.

وظیفه ی شما به عنوان والدین هدایت و آموزش مستقیم به کودکان جهت کاهش ناسازگاری و دعوا و به وجود آمدن فضایی بهتر در خانه و ارتباط عاطفی دوستانه تر بین فرزندان است.  معمولا رابطه بین خواهر و برادر بعد از آموزش مستقیم و رعایت دستورالعمل ها  بهبود می یابد . اما در مورد مشکلات جدی نظیر دعوای مداوم، حسادت ، تنفر شدید از یکدیگر و یا در خطر بودن یکی از آنها و آسیب دیدن او حتما باید از یک متخصص کمک بگیرید.

آموزش مهارت های اجتماعی باعث می شود با احترام بیشتری با یکدیگر صحبت کنند و برای حقوق خوشان و دیگری احترام قائل شوند. و بتوانند بدون مداخله شما مشکلاتشان را حل کنند در جامعه و ارتباط با بقیه مقبولیت بیشتری به دست آورند. این آموزش ها شامل موارد زیر است .

 • به اشتراک گذاشتن

به کودکانتان توضیح دهید، همانطور که گاهی اوقات تو دلت می خواهد با اسباب بازی بقیه بازی کنی بقیه هم دوست دارند با وسایل تو بازی کنند. شما می تونید از وسایل همدیگر شریکی استفاده کنید اما قبلش حتما باید از هم اجازه بگیرید و در این مورد با یکدیگر صحبت کنید.

 • در خواست مودبانه برای اسباب بازی ها یا سایر چیزها

به کودکنان بگویید اگر چیزی را می خواهد می تواند خواسته اش را خیلی مودبانه بیان کند. برای مثال از استفاده از کلمه ی لطفا یا خواهش می کنم قبل از درخواست امکان قبول کردن آن را خیلی بالا می برد.

 • انتظار نوبت را کشیدن

به کودک توضیح دهید گاهی اوقات در یک زمان هم با هم نمی توانیم از یک وسیله استفاده کنیم بنابراین باید منتظر بمانیم تا نوبتمان شود. دراین زمان می توانیم خودمان را با کارهای مختلف نظیر نقاشی کردن، کتاب خواندن ، خیال پردازی کردن یا .... مشغول کنیم . حتما به کودکتان بگوید با گریه کردن و بی قراری نمی تواند زودتر به نوبت خودش برسد .

 • پذیرش نه از خواهر یا برادر

برای کودکتان توضیح دهید گاهی اوقات افراد چیزی هایی دارند که فقط مخصوص به خودشان است و یا زمان هایی است که می خواهند تنها سپری کنند. شاید آنها نخواهند در این چیزها با بقیه شریک شوند. این در مورد خود تو هم هست. باید این را بپذیریم که اشکالی ندارد. پس در این زمان ها می توانیم به بقیه نه بگویم و نه گفتن آنها را هم قبول کنیم .

 • تعارف کردن

سهیم شدن خوراکی اغلب اگر با تشویق والدین همراه باشد باعث احساس لذت در کودک می شود. در نتیجه این حس مثبت به خود باعث افزایش اعتماد بنفس در کودک می شود. برای کودکان توضیح دهید که ما می توانیم خوراکی های خود را با هم قسمت کنیم. کسی که خوراکی هایش رابا بقیه قسمت کند دستان بخشنده ای دارد. از آن گذشته گاهی اوقات بقیه خوراکی دارند که ما آن را خیلی دوست داریم آیا دوست نداری که به تو تعارف کند؟

 • پذیرش تعارف

اگر خواهر یا برادرت به تو خوراکی تعارف کرد می توانی آن را برداری و ازش به خاطر این لطفش تشکر کنی .

 • پیشنهاد کمک دادن

همه ی ما گاهی اوقات خسته یا بی حوصله می شویم و یا شاید توی دردسر بیافتیمدر این صورت می توانیم به خواهر یا بردارمان پیشنهاد کمک بدهیم و اگر پذیرفت کمکش کنیم .

به کودک توضیح دهید کمک کردن به دیگران باعث احساس رضایت و شادی در خود ما نیز می شود.

 • نادیده گرفتن

به کودک توضیح دهید گاهی اوقات بعضی افراد رفتار نا مناسبی انجام می دهند بهتر است در این موارد از تکنیک نادیده گرفتن استفاده کنی، یعنی به او نگاه نکنی ، هیچ حرف یا عملی نسبت به کارش انجام ندهی، هیچ برخورد فیزیکی نداشته باشی و خود را مشغول کارهای دیگر کنی. اینگونه بعد از گذشت مدتی فرد مورد نظر از انجام کارش خسته شده و آن را متوقف خواهد کرد.

 • گروهی کار کردن برای حل مشکل

به کودک توضیح دهید در خانواده ممکن است مشکلاتی بوجود بیاید. برای حل مشکلات اعضای خانواده باید با هم حرف بزنند و به حرف های هم گوش دهند نظراتشان را بدهند و سپس برای حل مشکلات با هم برنامه ریزی کنند . اینگونه حل مشکلات سریعتر و راحت تر می شود. به کودکان این نکته را یادآور شوید سرزنش کردن خودشان یا دیگری کمکی به حل مشکل نخواهد کرد.

به غیر از مواردی بر حل مشکل اهمیت کار گروهی را به کودکان بگویید و روی این موضوع تاکید کنید انجام کار ها به صورت گروهی باعث لذت بخش تر شدن انجام آن می شود.    

 • استفاده از رویه های مودبانه

 به کودک بگویید ، صحبت کردن مودبانه و رفتار های که حاکی از احترام شما به طرف مقابل باشد باعث افزایش احترام و محبت آنها خواهد شد . به این منظور بهتر است . به حرف همدیگر گوش کنید یعنی موقع ای که او حرف می زند ساکت بمانید به او نگاه کرده و سپس سعی کنید به حرف هایش فکر کنید و احساساتش را درک کنید. از کلمات مودبانه نظیر، لطفا، ممنونم ، متشکرم و... استفاده کنید.

 

 

نکاتی که انجام آن ها توسط والدین توصیه می شود

اگر کودک از هر کدام از مهارت های بالا حتی به صورت خیلی کوتاه و کم استفاده کرد سریع او را تشویق کرده و بازخورد مثبت به او دهید.

کودک را به استفاده از مهارتهای بالا تشویق کرده و برایش الگوی خوبی باشید.

فراهم کردن مشاهدات خصوصی برای کودک در مورد تاثیر مثبت این مهارت ها روی خواهر و برادرش و رابطه ی آنها، برای مثال، «برادرت واقعا فکر می کند تو خیلی مهربان هستی ، پیشنهاد کمک تو برای او خیلی با ارزش بود. او از نقاشی تو کپی می کند چون تو را خیلی دوست دارد و دوست دارد مانند تو باشد» « خواهر ها می توانند بهترین دوستان همدیگر باشند به نظرم شما هم می توانید چون خیلی خوب به حرف هم گوش می دهید. بسیار مهم است این اظهارات به صورت خصوصی بیان شود زیرا این کار مانع از جلب توجه منفی و مانع از مخالفت خواهر یا برادر می شود.

بازی گروهی : والدین می توانند از طریق فعالیت ها یا بازی های مشارکتی، مهارت های اجتماعی را به کودکانشان یاد دهند و آنها را برای تمرین این مهارت ها تشویق کنند. درست است در حین بازی امکان افزایش اختلاف نظر و دعوا وجود دارد اما امکان حل کردن و صحبت بیشتر درباره ی آن هم وجود دارد. در خلال بازی و فعالیت برای یک هدف مشترک همدلی و همکاری به وجود می آید و افزایش همکاری باعث ایجاد صمیمیت بین فردی می شود .

نکاتی که والدین حتما باید به آنها توجه کنند

 در صورت بروز دعوا و اختلاف تا وقتی اسیبی آنها را تهدید نمی کند. در کارشان دخالت نکنید.

 به خاطر داشته باشید انجام قوانین برای همه واجب است و ربطی به سن و ترتیب تولد ندارد.

 در هنگام دعوا بین فرزندانتان قاضی نباشید، بی طرف بمانید ،در صورتی که مجبور به مداخله شدید حرف هر دو طرف را گوش کنید و احساساتشان را بازتاب بدهید. مشکل را از زبان هر دو با صدایی که آنها بشنوند بازگو کنید، سپس اجازه بدهید در سایه ی مدیریت شما مشکلاتشان را با هم حل کنند. و حرفشان را بزنند. اگر نتوانستند مشکل را حل کنند و دعوا ادامه داشت به مدت نیم ساعت از همدیگر دورشان کنید. بعد از نیم ساعت اجازه دهید بازیشان را ادامه بدهند. در صورت ادامه دار شدن دعوا دوباره آنها را به مدت نیم ساعت از هم جدا کنید. در صورت ادامه روند دعوا برای سومین بار از تکنیک محروم سازی و صندلی تنهایی استفاده کنید.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

8 - 3 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

5 + 8 = ?