• تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

نشخوار ذهنی یک اتفاق شایع, طبیعی, و گاهی اوقات پاسخی مفید به وقایع است و صرفا به افراد مبتلا به اختلالات روانی محدود نمی شود. همه ما تجربه نشخوار ذهنی زدن را به عنوان  تلاشی برای درک اینکه چرا این اتفاق ها افتاده اند، در مورد ناکامی های شخصی داشته‌ایم.

نشخوار ذهنی یک اتفاق شایع, طبیعی, و گاهی اوقات پاسخی مفید به وقایع است و صرفا به افراد مبتلا به اختلالات روانی محدود نمی شود. 

نظریه ها معتقدند افراد به دو دلیل درگیر نشخوار های ذهنی می شوند:

 1-   هنگامی که افراد اهدافی را تعیین می کنند که رسیدن به آن ها دشوار و رها کردن آن سخت است. چراکه دست نیافتنی هستند و یا فراتر از کنترل یا قابلیت آنها. این اتفاق به خصوص در افراد کمال گرا شایع تر است.

2- زمانی که نمی دانند چگونه می توانند به بهترین شکل به اهداف خود دست یایند، مثلا به دلیل حل مسئله ضعیف.

 

نشخوار ذهنی در افسردگی

در افسردگی نشخوار ذهنی به صورت یک تفکر منفی تکرار شونده ظاهر می شود و استفاده مداوم و تکراری از خود سرزنشگری به عنوان تلاشی برای رهایی از هیجان منفی آن را تبدیل به حالتی غیر طبیعی و آسیب رسان می کند.

 

ذهن آگاهی: راه حلی برای نشخوار ذهنی

• مشخص کنید در کدام قسمت بدن هیجان را احساس می کنید؟ مثلا معده یا سینه تان تنگ است؟ چه اتفاقی می افتد اگر به آن احساس بدنی با مهربانی و کنجکاوی نزدیک شوید؟ سعی کنید توجه خود را به آن قسمت از بدن خود معطوف کنید "اشکالي نداره بذار حسش کنم".

• خود را جدا از خلق و خو، فکر یا احساس تان ببینید. تماشاگر احساس تان باشید نه خود احساس. فضایی بین شما و احساساتتان وجود دارد به آن توجه کنید که چه تاثیری بر روی شما دارد.

• به نوع افکاری که در ذهنتان می چرخد فکر کنید. آیا آنها از نوع خود انتقادی، منفی و با نتیجه گیری دلبخواه هستند؟ آیا آنها بارها و بارها خود را تکرار می کنند؟

• توجه کنید به اینکه آیا می خواهید از شر این احساسات خلاص شوید؟ ببینید آیا می توانید از این استراتژی اجتناب به سمت یک استراتژی پذیرش حرکت کنید و مشاهده کنید که این تغییر وضعیت چه تاثیری بر احوالتان خواهد داشت. پذیرید که این تجربه فقط متعلق به حال است و برای همیشه ماندگار نخواهد بود، بنابراین می توانید موقتا مبارزه را رها کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

• سعی کنید یک تنفس سه دقیقه ای را انجام دهید. پس از تنفس، مفید ترین چیزی که در حال حاضر برای مراقبت از خودتان را می توانید انجام دهید، انتخاب کنید.

• به این موضوع فکر کنید که نشخوارهای ذهنی تکرارشونده و خلق پایین بخشی از تجربه شماست و نه بخشی از وجود شما. یک احساس در لحظه ای از هوشیاری شما به وجود میآید و در مقطعی دوباره کمرنگ می شود. اتخاذ رویکرد تفکیکی، به این معنی است که شما تشخیص می دهید که خلق و خوی پایین تان جنبه مرکزی از خود انگاره شما نیست.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

5 * 9 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

4 * 7 = ?