7 شیوه برای مقابله با تنبلی دبستانی‌ها در انجام تکالیف درسی

  • هانیه لواف

    کارشناس ارشد مشاوره خانواده

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

تا قبل از اینکه کودک وارد مدرسه شود، شش سال آزادانه بازی کرده است. بنابراین طبیعی است که در بدو ورود به مدرسه به نوشتن تکالیف یا رعایت مقررات علاقه ای نشان ندهد. برای اینکه کودک تکالیفش را انجام دهد مواردی باید توسط والدین رعایت شود که این موارد هم برای کلاس اولی ها و هم برای بقیه سنین کاربرد دارد.

1- استراحت کافی: لازم نیست کودک بلافاصله پس از مدرسه شروع به نوشتن تکالیف کند. زمانی را برای استراحت او اختصاص دهید.

2- زمان مشخص: کودک باید ساعت مشخصی برای نوشتن تکالیف داشته باشد. سعی کنید هر روز در همین زمان تکلیف را انجام دهید.( اگر کودک ساعت را بلد هست، او را در جریان زمان انجام تکلیف و استراحت بگذارید، اگر کودک هنوز ساعت را یاد نگرفته است، طبق عقربه های ساعت و اعداد ، او را در جریان بگذارید) . اگر مسئله ای باعث تاخیر در ساعت نوشتن شد ، روزهای بعد طبق همان زمان قبلی روال را ادامه دهید." بهترین زمان ، قبل از بازی و بعد از استراحت می باشد".

3- میان وعده: در سال های اولیه ورود به دبستان ، پس از هر بیست دقیقه ، یک میان وعده ی سالم "میوه یا شیر" برای کودک در نظر داشته باشید.

4- تشویق و تحسین: پس از اجرای هر تکلیف ، کودک را تشویق کنید. " آفرین تونستی این سوال رو درست جواب بدی". هنگامی که کودک کوچکترین گام مثبت را در حل تکلیف برداشت او را تشویق کنید. از سرزنش کردن خودداری کنید زیرا اعتماد به نفس کودک را در انجام تکلیف از بین می برد.

همچنین می توانید در مواردی از جدول امتیاز دهی و پاداش استفاده کنید. با اجرای تکالیف ، در جدول به کودک امتیاز دهید و معین کنید با جمع کردن چند امتیاز ، جایزه ای برایش در نظر خواهید گرفت.

هیچ امتیازی را از کودک پس نگیرید. می توانید امتیاز آن تکلیف را به او ندهید.

به مرور زمان و با پیشرفت کودک، امتیاز را وابسته به انجام تکلیف سخت تری کنید و تعداد جوایز را کاهش دهید. در نهایت و در پایان سال می توانیم تنها یک امتیاز و جایزه ( مثلا برای کارنامه پایان ترم) در نظر بگیریم. پس از اتمام سال تحصیلی ، جدول برداشته می شود.

نکته: با قطع شدن جدول، کودک در می یابد که این پاداش ها دائمی نیستند و از عادی شدن این فرآیند جلوگیری می شود.

5- اصلا تکالیف را خودتان انجام ندهید: خیلی از کودکان اصرار دارند که پدر یا مادر مشق هایشان را بنویسند. در این موارد شما می توانید کنار کودک بنشینید و به او اطمینان دهید که می تواند تکلیف را بنویسد و اگر نتوانست ، حتما به او کمک می کنید. نشستن کنار کودک به او احساس آرامش می دهد

6- موارد اضافی را حذف کنید: از زمانی که انجام تکالیف را آغاز می کنید، سعی کنید مسائلی را که باعث حواس پرتی کودک می شود حذف کنید. روشن بودن تلویزیون، بازی های کامپیوتری، حضور و بازی کودکان دیگر، از جمله عوامل حواسپرتی هستند.

7- بعضی موارد را به معلم واگذار کنید: می توانید در دفتر رابط ، دلیل ننوشتن تکلیف را برای معلم بنویسید و از او بخواهید در کلاس با کودک صحبت کند. گاهی لازم است کودکان نتیجه ی عدم تلاش خود را در جامعه ببینند.

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

6 - 4 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

8 - 5 = ?