والد یا معلم؟ چالش آموزش در خانه در زمان شیوع ویروس کرونا

  • تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵


در میانه بحران شیوع بیماری و تعطیلی همگانی مدارس، والدین نگران وضعیت تحصیل فرزندانشان هستند و احساس می کنند لازم است  خودشان مسئولیت کامل آموزش را بر عهده بگیرند. بسیاری از آنها از ناتوانی خود در آموزش مفاهیم ریاضی، نگرانی از پس رفت یا عقب ماندن کودک نسبت به همسالان یا بی توجهی کودک به تکالیف روزانه مدرسه شکوه می کنند. اگر شما هم از این دسته از والدین هستید و با خود فکر می‌کنید چطور باید در کنار همه نگرانی های موجود، وظایف مربوط به خانه و حتی مشغله های شغلی، به آموزش فرزندتان رسیدگی کنید، پس لطفا یک نفس عمیق بکشید و به خود یادآوری کنید که من والد فرزندم هستم، نه معلم او!


قرار نیست شما یک شبه به معلم خانگی تبدیل شوید. مسئولیت اصلی خواندن، نوشتن، ریاضی و سایر مسائل آموزشی هنوز با مدرسه است و معلمان و سیستم آموزش و پرورش هم، در چنین شرایط غیر منتظره ای، برای رسیدگی به این نیاز به شکل مجازی و آنلاین تلاش می کنند. 


کودک شما تاکنون بر اساس یک روتین ثابت در مدرسه پیش میرفته است، چیزی که الان وجود ندارد.  بسیاری از کودکان تعطیلی مدارس را نوعی تعطیلات طولانی مدت می دانند که در آن از اموزش و مشق نوشتن خبری نیست. علاوه بر اینکه نامشخص بودن پایان این وضعیت و تغییر در شرایط معمول زندگی هم می تواند سبب افت عملکرد همه افراد از جمله کودکان شود.


وظیفه شما به عنوان والد همچنان این است که فرصت ثبات، آرامش و به‌زیستی کودک در محیط خانواده را فراهم آورید. 
یک روتین ثابت و مشخص برای خواب و بیداری  و برای برنامه های روزانه خود و کودک داشته باشید. تلاش کنید تا حد امکان زمانبندی را نزدیک به زمان مدرسه نگه دارید.
برنامه ریزی منظم و با ثبات و البته کمی منعطف برای آموزش و انجام تکالیف  انجام دهید. روند بسیار انعطاف پذیر و بدون برنامه برای تعطیلات چند روزه کوتاه خیلی خوب است اما در صورت تداوم منجر به بی حوصلی و بدخلقی می شود و بازگشت به روال معمول زندگی را دشوار می کند. 


تلاش کنید بر اساس برنامه روزانه مدرسه فرزندتان، آنها را در خانه فعال و درگیر نکه دارید. مثلا صبح را با چند حرکت نرمشی و به دنبال آن تمرین ریاضی  یا علوم شروع کنید. حتما زمانهایی برای استراحت های کوتاه بین آموزش و تمرین، در نظر بگیرید و با یک خوراکی کوچک و چند بازی ساده حرکتی زنگ تفریح را برای کودک تداعی کنید. فراموش نکنید که در زمان آموزش بهتر است استراحت های کوتاه شامل تماشای تلویزیون یا بازی با گوشی تلفن نباشد.


اگر ناچارید در میانه این زمان برای تهیه ناهار یا کار مشابه کودک را ترک کنید می توانید با پرسیدن سوالات ساده مرتبط ذهن کودک را فعال و در حال یادگیری نگه دارید:
   -یادت میاد این حباب های کوچک روی آب به خاطر چی به وجود می آن؟
-من یک قاشق فلفل و دو قاشق نمک تو قابلمه ریختم، میتونی بگی جمعشون چند تا قاشق میشه؟

حتما بر اساس شناختی که از توانایی کودک دارید، پایانی برای این زمان منظم روزانه در نظر بگیرید. قرار نیست تمام روز را به آموزش و انجام تکالیف اختصاص دهید. اگر کودک در درک مفهومی به دشواری روبه روست، اصرار و تلاش مکرر برای انتقال مفهوم تنها باعث ناامیدی، خشم و نگرانی می شود. می توانید از معلم کمک بگیرید یا آن مفهوم خاص را به زمانی دیگر مثلا بعد از زمان استراحت اختصاص دهید. 

در مدرسه هم تمام زمان کودک به حفظ کردن مطالب یا یادگیری مفاهیم تازه نمی‌گذرد، بلکه تعاملات اجتماعی و بازی هم بخش مهمی از روز کودک است. جدای از زمان‌هایی که کودک همراه با سایر همکلاسی در ارتباط مجازی با معلم است، امکان تماس صوتی و تصویری را با دوستان و همکلاسی ها فراهم کنید. به این شکل به سلامت روانشناختی کودک و حفظ ارتباط او با یخش مهمی از هویت اجتماعیش کمک میکنید و انگیزه یادگیری و انجام فعالیتهای مدرسه را تقویت می نمایید.

به یاد داشته باشید که تمام دنیا در وضعیت مشابه است و قرار نیست فرزند شما از دیگران عقب بماند. با بازگشایی مجدد مدارس معملمان به خاطر خواهند داشت که تمام کودکان دنیا یک وقفه مهم آموزشی را تجربه کرده اند! کودک شما هنوز فرصت یادگیری خواندن، نوشتن و حل مسائل ریاضی را خواهد داشت، اما اضطراب، کلافگی و تنش بی مورد در مورد درس می تواند فرصت با ارزش کنار هم بودن را برای شما تبدیل به فاجعه کند.


از این زمان استفاده کنید تا به کودک بیاموزید چطور در آرامش برنامه ریزی کند تا بتواند با غیرمنتظره‌ها و اضطراب ها کنار بیاید. به او بیاموزید چطور حمایت و عشق اعضای خانواده می تواند به گذر از دوران دشوار کمک کند؛ با هم آشپزی کنید، کتاب بخوانید، نقاشی بکشید، شب ها زمانی را برای بازی خانوادگی در نظر بگیرید و لذت ببیرید. این دوران پایان می یابد و همه چیز به حالت عادی برمیگردد، آنچه مهم است چیزی است که کودک در چنین شرایطی از شما به عنوان والد و نه معلم می آموزد.

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

3 * 8 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

2 + 7 = ?