کلیدهای تربیت کودک مودب


کلیدهای تربیت کودک مودب

چگونه فرزند مودبی داشته باشیم؟

کلیدهای تربیت کودک مودب

۱۳۹۸/۰۱/۲۸
1008
کلیدهای تربیت کودک مودب

 

 

 

پدر و مادرها دوست دارند بچههایشان در رفتارهای اجتماعی، مودب باشند تا به این واسطه در تعاملات و نقشهایی که در آینده میپذیرند، موفقیت بیشتری کسب کنند و دیگران هم به آنها احترام بگذارند اما همه اینها در صورتی اتفاق میافتد که رفتارهای مودبانه را از سنین پایین به کودکان آموزش دهیم. در ادامه این مطلب به اصول سادهای میپردازیم که با کمک آنها میتوانید بچههای مودبی تربیت کنید.

 

1- مهمترین نکته این است که خودتان الگوی رفتار مودبانه باشید. پدر و مادرهایی که با کوچکترین بهانه سر فرزندشان داد میزنند نمیتوانند انتظار داشته باشند فرزندشان در بزرگسالی، فرد مودبی باشد. بچه‌ها بیش از هر کس دیگری شبیه پدر و مادرشان میشوند. پس اگر میخواهید فرزند مودبی داشته باشید، خودتان در درجه اول باید این رفتارها را به او نشان دهید. با کودک با مهربانی صحبت کنید و اگر درخواستی از او دارید به جای تهدید کردن، درخواستتان را مودبانه مطرح کنید. البته همیشه کار راحتی نیست که در مقابل بچهها صبوری به خرج دهیم اما یادتان باشد که وظیفه شما این است که الگوی رفتار مودبانه باشید تا کودک از شما یاد بگیرد.  

 

2- کودک را موقع انجام کار خوب غافلگیر کنید. وقتی میبینید فرزندتان رفتار مودبانهای دارد، مثلا از کسی تشکر میکند یا درخواستش را مودبانه مطرح میکند، به او بگویید که متوجه رفتار خوبش هستید و او را تشویق کنید. به این ترتیب رفتار خوب مورد توجه قرار میگیرد و کودک متوجه میشود که شما انتظار چه نوع رفتاری را از او دارید.

 

3- مشخص کنید چه رفتارهایی از نظرتان مودبانه هستند و چه انتظاراتی از کودک دارید. یادتان باشد که باید برایشان توضیح دهید چه رفتارهایی از نظر شما مورد قبول است. مثلا در بعضی از خانوادهها باید با شخصی که هدیه تولد آورده تماس گرفته و از او تشکر کرد. اگر کودک احساسات کسی را جریحهدار کرده باشد، حتی اگر این کار را سهوا انجام داده باشد، او را تشویق کنید که به خاطر هر سوءتفاهم یا اقدام غیرعمدی که موجب رنجش دیگری شده، عذرخواهی کند.

به کودک نشان دهید منظورتان از رفتار مودبانه چیست و چه انتظاراتی از او دارید. لازم است که همیشه و طول رشد کودک این موارد را به او یادآور شوید تا کودک به بزرگسال مودبی تبدیل شود. البته این که شما به فرزندتان یاد دهید چطور مودب باشد، دلیل این نیست که همه با او مودبانه برخورد کنند. به کودک بیاموزید از موقعیتها یا افرادی که رفتار بیادبانهای دارند دوری کنند. با این کار، درس مراقبت از خود و احترام با خود را نیز به کودک میدهید.

 

4- به فرزندتان نزدیک شوید. بعضی از والدین چنان استانداردهای سختی برای رفتار مودبانه درنظر میگیرند که هیچ وقت با فرزندشان صمیمی نمیشوند و با او تفریح و وقتگذرانی نمیکنند. وقتی به فرزندتان نزدیک شوید و در عین حال به او آموزش رفتار مودبانه بدهید، ارتباط قوی، محکم و درازمدتی را با فرزندتان برقرار کردهاید. این نوع برخورد شما، رفتارهای مودبانه را در فرزندتان نهادینه میکند.

 

5- وقتی کودک هنوز نوپاست شروع کنید. هیچ وقت برای آموزش رفتار مودبانه زود نیست. رفتارهای مودبانه ساده شامل گفتن "لطفا" و "خیلی ممنون" برای انجام کار یا دریافت چیزی از کسی است. در عین حال رفتارهای مودبانه شامل تن صدا و رفتار دوستانه هم هست. به کودک نشان دهید که افراد، رفتار مودبانه و دوستانه را بیشتر میپسندند. وقتی کودکان از سنین پایین بدانند چه انتظاراتی از آنها وجود دارد، عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت و در بزرگسالی هم افراد مودبی خواهند بود.

 

رضوان اناری، تیم ترجمه و تولید محتوای مرکز مشاوره یاسان

 

 

 اگر این مطلب را میپسندید مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما:  https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

 

 

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است