چطور نق زدن بچه‌ها را تمام کنیم؟ _ رضوان اناری ، تیم ترجمه و تولید محتوای مرکز مشاوره یاسان


چطور نق زدن بچه‌ها را تمام کنیم؟

چطور نق زدن بچه‌ها را تمام کنیم؟

۱۳۹۸/۰۳/۰۷
1008
چطور نق زدن بچه‌ها را تمام کنیم؟

 

 

 

 رضوان اناری، تیم ترجمه و تولید محتوای مرکز مشاوره یاسان

 

یکی از سوالات رایج پدر و مادرها این است که فرزندمان دائما نق میزند، برای این که نق زدن بچهها را تمام کنیم، باید چه کار کنیم؟ در ادامه این مقاله روشهایی را به شما نشان میدهیم که میتوانید نق زدن بچهها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

 

1- نیازهای عاطفی فرزندتان را برآورده کنید  بعضی اوقات وقتی بچهها نق میزنند و از کنارمان تکان نمیخورند، در آن لحظه به عشق و محبت ما نیاز دارند. حتی اگر فکر کنیم تمام روز را با آنها بازی کرده‌ایم، باز هم لحظاتی وجود دارد که بچه‌ها عشق بی‌دریغ ما را می‌خواهند. واقعیت این است که ما همیشه سرمان شلوغ است، غذا پختن، مرتب کردن خانه، کار بیرون از خانه و خیلی از موارد دیگر، زمان زیادی برای ما باقی نمیگذارند، اما گاهی بچهها میخواهند به ما بگویند: "مامان/بابا، به من هم توجه کن، بغلم کن". متاسفانه بیشتر مواقع این خواسته را با غر زدن و نق زدن به ما منتقل میکنند.

سعی کنید روتین زندگیتان را به آرامی تغییر دهید. مثلا وقتی از خرید برگشتهاید و چند کیسه خرید برای جا دادن در کابینت و یخچال دارید، به جای این که سریعا سراغ خریدها و بروید و چند دقیقه بعد کودک، گریان پیشتان بیاید، 5 دقیقه وقت بگذارید و قبل از رسیدگی به خریدها با فرزندتان وقت بگذرانید. با هم بازی کنید، آواز بخوانید. حالا کودک از لحاظ عاطفی ارضاء شده و در مرحله بعد میتوانید از او بخواهید در چیدن خریدها به شما کمک کند یا در کنار شما با خودش بازی کند.

برای بچههای بزرگتر میتوانید چند دقیقه‌ای را صرف خوردن چای عصرانه و گفت‌وگوی صمیمانه در مورد این که روزش در مدرسه چطور بوده، بکنید. این کار فرصتی برای شما فراهم میکند که ارتباط عمیقتری با فرزندتان داشته باشید. یادتان باشد برآورده کردن نیازهای عاطفی کودکان، استرس کمتری از پیامدهای بعدی توجه نکردن به این مساله دارد.

 

2- فرزندتان را تا وقتی که خودش میخواهد بغل کنید  وقتی کودک پیش شما میآید تا با او بازی کنید، هم قد او شوید و بغلش کنید. حالا آنقدر صبر کنید تا فرزندتان خودش از آغوش شما بیرون بیاید. شاید تعجب کنید اما ممکن است بیش از چیزی که فکر میکردید طول بکشد. این کار در ادامه راهکار شماره یک و پر کردن تانک نیازهای عاطفی کودک است.

 

3- همدردی کنید: دنیا را از دریچه چشم کودک ببینید  به جای این که مرتبا احساس خودتان را بگویید: "باید شام درست کنم" یا "همه کارام مونده"، به فرزندتان نشان دهید احساس او را درک میکنید. "دوست داری مامان الان باهات بازی کنه؟ میدونم خیلی ناراحتی که نمیتونم باهات بازی کنم" معمولا اگر این جملات را به کودک بگویید، کافی است. اما اگر هنوز هم اصرار دارد...

 

4- از او بخواهید به شما بپیوندد  کاری کنید که کودک هم به روتین روزانه شما اضافه شود. اضافه کردن یک صندلی یا چهارپایه کوچک به آشپزخانه به این معنی است که او میتواند کنار شما بنشیند و ببیند چه کار میکنید. کودک بزرگتر میتواند کاسه را به شما بدهد، میز را با کمک شما بچیند و یا سبزیجات را پوست بکند.

 

5- به او قدرت انتخاب بدهید  به کودکتان حق انتخاب بدهید. مثلا: "میتونی توی پختن شام به من کمک کنی یا میتونی ماشینتو بیاری و کنارم بازی کنی." این گونه حق انتخاب دادن، برای یک کودک دو یا سه ساله مناسب است. برای بچههای بزرگتر انتخابهایی متناسب با سن و علایقشان در نظر بگیرید.

اگر بخواهید میتوانید به کودک کمک کنید تا یکی از اسباببازیهایش را به آشپزخانه بیاورد. اگر فرزندتان ببیند که شما مقاومت یا بیتوجهی میکنید، بلندتر و بیشتر نق میزنند. در عوض اگر به او کمک کنید، لجبازی را کنار میگذارد و با شما همکاری میکند.

 

6- وقتی با خودش بازی میکند، تشویقش کنید  یادتان نرود که همیشه کودک را در حال انجام کار خوب غافلگیر کنید. هر وقت شما مشغول آماده کردن شام بودید و فرزندتان کار خوبی انجام داد یا با خودش بازی کرد، تشویقش کنید: "ممنون که اینقدر قشنگ ماشین بازی کردی تا من آشپزی کنم، حالا یه غذای خوشمزه داریم. "

 

7- شرایط را به مرور آماده کنید  برای بعضی بچهها سخت است که با خودشان بازی کنند. اگر فرزند شما هم جزو این دسته از بچههاست، بهتر است بازی را با هم شروع کنید و شما چند دقیقهای به آشپزخانه بروید و دوباره برگردید. ممکن است وقتی به فرزندتان پیشنهاد دهید تا در آشپزخانه به شما بپیوندد، گریه کند. با او همدردی کنید اما کارتان را هم انجام دهید. به آشپزخانه بروید و برگردید. آرام آرام و طی چند هفته، زمانی که از اتاق کودک میروید افزایش دهید.

 

 

برای خواندن مطالب مرتبط می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

 

 

 

*** اگر این مطلب را پسندیدید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما:   https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

 

 

 

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است