وقتی والدین در خصوص مسائل تربیتی فرزندان هم عقیده نیستند چه می‌شود کرد؟؟ - آزاده جباری، روانشناس


وقتی والدین در خصوص مسائل تربیتی فرزندان هم عقیده نیستند چه می‌شود کرد؟؟

وقتی والدین در خصوص مسائل تربیتی فرزندان هم عقیده نیستند چه می‌شود کرد؟؟

۱۳۹۸/۰۳/۲۰
1008
وقتی والدین در خصوص مسائل تربیتی فرزندان هم عقیده نیستند چه می‌شود کرد؟؟

 

 

 

آزاده جباری، روانشناس

 

اگر شما و همسرتان در خصوص مسائل انضباطی و تربیتی فرزندانتان هم عقیده نیستید نگران نباشید این تنها مشکل شما نیست. همسران دارای پیش زمینه‌های فرهنگی و تربیتی و همچنین خلق و خوی متفاوت هستند. یکی از شما ممکن است صبر و تحمل بیشتری داشته باشد و انعطاف پذیرتر باشد و دیگری سخت. در حالی که این تفاوت‌ها می‌تواند مکمل تربیت کودک باشد در اکثر مواقع نیز منجر به بحث و جدل و درگیری می‌شود.

اکثر زوج‌ها در خصوص نظم و چارچوب‌بندی متفاوتند به طور مثال والدینی در خصوص نحوه مداخله در یک رفتار چالش برانگیز کودک با هم اختلاف نظر دارند؛ یکی از والدین ممکن است بر این باور باشد که کودک اگر کارهای خود را در زمان مناسب انجام ندهد نباید به او یادآوری کرد و فقط پول تو جیبی اضافی خود را به راحتی از دست می‌دهد؛ در مقابل والد دیگر ممکن است باور داشته باشد که باید به کودکان فرصت بیشتری داد. در این موارد اغلب اصل موضوع که نوع برخورد با رفتار کودک است کنار می‌رود و یک مشکل جدید به نام اختلاف زناشویی پدیدار  می‌گردد.

گفتگو در مورد تفاوت‌ها زمانی که باعث بروز مشکلات بزرگتری در آینده می‌شوند مهم است. اختلاف نظر در خصوص فرزندپروری به راحتی می‌تواند منجر به تعارضات زناشویی شود. همچنین این اختلاف‌نظرها برای فرزندانتان نیز سالم نیست. اگر یکی از والدین سختگیر باشد به احتمال زیاد تبدیل به والد بد خواهد شد و فرزندان به سرعت به والد دیگر برای برآورده کردن خواسته‌شان پناه می‌برند. این مسئله می‌تواند منجر به بروز مشکلات ارتباطی بین همسران و والد سختگیر و کودکان شود. عمیق‌تر از مشکلات ارتباطی حس اضطراب کودکان است زیرا والد سخت‌گیر غیرقابل‌پیش‌بینی است و آنها مطمئن نیستند که او چه انتظاراتی از آنها دارد.

زمانی که یکی از همسران به سبک تربیتی والدی دیگر حمله می‌کند در واقع حمله به حس عشق و تعلق خاطر او به فرزندش است.

والدگری فرآیندی است که در باقی طول عمر انجام خواهید داد. قواعد انضباطی و تربیتی شما با سن کودک تغییر خواهد کرد و همچنین با توجه به تجربیات خود به عنوان والد شما نیز تغییر خواهید کرد در ادامه مواردی را پیشنهاد می‌کنیم که به شما کمک می‌کند به عنوان یک تیم نظارت در خصوص فرزندانتان عمل کنید.

 

تفاوت‌هایتان را بپذیرید مهم این است که قبول کنید شما و همسرتان در زمان‌هایی در مورد مسائل فرزندانتان با یکدیگر اختلاف‌نظر دارید. راه‌های مختلفی برای پرورش کودک وجود دارد. هنگامی که شما و همسرتان ایده‌های متفاوت در مورد آنچه که برای فرزندانتان مناسب است دارید؛ ضروری است؛ که به نظرات شریک زندگی خود احترام بگذارید. این به معنای موافقت شما با نظر او نیست. 

شما می‌توانید با توجه به چهار سبک فرزندپروری سبک خود و همسرتان را مشخص کنید تا بهتر یکدیگر را درک کنید که هر یک از شما با مشکل مشابه در خصوص فرزندانتان چگونه مواجه خواهد شد.

 

رسیدن به نقطه مشترک و نظر مشابه پس از شناسایی اختلافاتتان زمینه‌های مشابه خود را پیدا کنید این احتمال وجود دارد که شما و همسرتان اهداف مشابهی برای فرزند خود داشته باشید. هر دو شما به دنبال تربیت فرزندتان به عنوان یک بزرگسال مسئول هستید و دیدگاه‌های متفاوتی برای رسیدن به این هدف دارید و هر کدام به سهم خود برای برآورده کردن انتظاراتتان عمل می‌کنید.

 

تنظیم قوانین  مانند یک تیم برای امور منزل قوانینی را تنظیم کنید. یک لیست از قوانینی که برای هر دو شما مهم است تهیه کنید. تقریباً 10 قانون کافی است. اطمینان حاصل کنید که قوانین کلی درباره احترام، کارهای خانه و تکالیف را شامل می‌شود. سپس در خصوص فهرستی از پیامدهای احتمالی جهت نقض قوانین به توافق برسید. ممکن است برای هر کودک پیامدها متفاوت باشد. همچنین در مورد پاداش‌ها زمانی که قوانین به درستی عمل می‌شود با هم به توافق برسید.

 

با هم متحد شوید تلاش کنید که در مقابل کودکتان یک دیدگاه مشترک داشته باشید. قوانین و پیامدهای آن را بافرزندانتان به اشتراک بگذارید و تاکید کنید که هر دو در اجرای پیامدها متحد و مصمم هستید. هماهنگی و هم نظر بودن شما با هم مهمتر از اصل قوانین در ارتباط با فرزندانتان است. رفتار هماهنگ و مناسب شما برای تغییر رفتار ناخوشایند فرزندتان بسیار اهمیت دارد. سعی کنید اختلاف نظرهای خود را به صورت خصوصی با هم بیان کنید و به نتیجه برسید. هنگامی که فرزندتان چیزی از شما می‌خواهد تا آنجایی که ممکن است بدون مشورت همسرتان اقدام نکنید. وقتی به این گونه عمل کنید به فرزندتان نشان می‌دهید که شما و همسرتان هر دو هماهنگ با هم تصمیم می‌گیرید.

 

کمک بگیرید عضو گروه‌هایی شوید که دارای فرزندان هم سن فرزند شما هستند صحبت کردن در مورد مسائل و مشکلات و به اشتراک گذاشتن آنها باعث افزایش انگیزه و اعتماد به نفس شما در فرزندپروری می‌شود. اینکه ما متوجه شویم در خصوص مسائل و مشکلات تربیتی تنها نیستیم و دیگران نیز به نوبه خود درگیر این وظیفه سنگین هستند حال ما را بهتر می‌کند.

 

بازبینی برنامه هفتگی هر هفته با همسرتان در مورد راهبردهای والدگری صحبت کنید. نگران نباشید راهبردهای جدید را امتحان کنید و تغییراتی را در برنامه‌تان بدهید. فقط قبل از اجرای هر تصمیم فرزندانتان را در خصوص آن آگاه کنید.  با رشد فرزندتان راهبردها و قوانین شما تغییر خواهد کرد.

 

نقطه پایان والدگری کار آسانی نیست و با توجه به تفاوت‌های فردی، هر شخص به شیوه و سبک خود والدگری می‌کند. بسیار شگفت‌انگیز خواهد بود اگر همسران با توجه به تفاوت‌های فردی خود بهترین راه را برای نظارت بر فرزندان خود انتخاب کنند و ناکامی نداشته باشند. به یاد داشته باشید که بدون بی‌احترامی به شریک زندگیتان می‌توانید اختلاف‌نظر داشته باشید. متحد و هماهنگ شدن در خصوص تربیت فرزندتان بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به آنها بدهید. به دنبال راهی برای به دست آوردن سازش و مصالحه باشید. شما هر دو یک هدف دارید و آن ارائه عشق و علاقه  به آنها و راهنمایی و هدایت آنها به سوی به ثمر رساندن توانمندی‌هایشان است.

 

 

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

 

*** اگر این مطلب را پسندیدید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما: https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

 
 
 
 
 
 

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است