اختلال یادگیری چیست؟
 

اختلالات یادگیری، حداقل 5 درصد کودکان  در سنین مدرسه را مبتلا می‌کند


مشخصه اختلال یادگیری در کودکان و نوجوانان عدم پیشرفت تحصیلی در یکی از زمینههای خواندن، دیکته و بیان نوشتاری یا ریاضیات با وجود داشتن هوش کلی نرمال و طبیعی است. برای کودکان دچار اختلالات یادگیری اغلب دشوار است پا به پای همسالانشان در برخی موضوعات تحصیلی پیش روند، اما در سایر موضوعات و مواد درسی عملکرد خوبی دارند. این نوع از اختلالات باعث می‌شوند پیشرفت کودک کمتر از حد مورد انتظار بر اساس توان بالقوه و فرصت‌های آموزشی باشد. اختلالات یادگیری حداقل 5 درصد کودکان سن مدرسه را مبتلا می‌کنند.
اختلالات یادگیری اغلب سبب می‌شوند موفقیت در تحصیل برای کودک عذاب‌آور شود و در برخی موارد منجر به دلسردی، عزت‌نفس پایین، سرخوردگی مزمن و روابط ضعیف با همسالان می‌شوند. اختلالات یادگیری به میزان بیشتر از متوسط  با انواع دیگر اختلالات همچون بیش فعالی، اختلال ارتباط، و افسردگی همراه می‌شوند. در نوجوانان دچار اختلالات یادگیری میزان ترک تحصیل 1/5 برابر است. بزرگسالان دچار اختلالات یادگیری در معرض مشکلات مربوط به اشتغال و سازگاری اجتماعی هستند. 
انواع اختلالات یادگیری شامل اختلال خواندن، اختلال ریاضیات و اختلال نوشتن هستند. پس ممکن است کودک تنها در یکی از این زمینه‌ها مشکل داشته باشد.
با توجه به مطالب گفته شده و عواقبی که این اختلال در پیشرفت تحصیلی و آینده شغلی و زندگی کودکان می‌تواند داشته باشد، تشخیص به موقع و اقدام عملی لازم در جهت بهبود و رفع این مشکل از موارد ضروری از سال‌های ابتدایی دبستان است.
توصیه می‌شود اگر متوجه شدید سطح یادگیری فرزندتان، در همه موارد درسی خوب است اما با توجه به هوش و سایر نمرات درسی، تنها در یک زمینه دچار مشکل است، سریعا او را از نظر وجود یا عدم وجود اختلال یادگیری بررسی کنید، تا علاوه بر اینکه سریعتر اقدامات لازم جهت درمان را شروع کنید، از کشمکش‌ها و مشکلات ارتباطی که به احتمال زیاد بر سر خواندن آن درس به خصوص با فرزندتان دارید، جلوگیری کنید. زیرا چنین کودکانی، در زمینه که مشکل دارند، راه حل اجتنابی را در پیش می‌گیرند، و از نوشتن، تلاش و مطالعه آن مورد درسی پرهیز کرده، و در برابر انجام تکالیف مقاومت دارند.

 

پریسا گنجه، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 

*** اگر این مطلب را پسندید، موسسه روانشناختی یاسان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما: https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic