خودارضایی؛ افسانه‌ها و واقعیت‌ها
افسانه‌های زیادی درباره خودراضایی وجود دارد، افسانه‌هایی که دست به دست در فضای مجازی می‌چرخد و هر کدام یک عارضه جسمی مثل از دست دادن بینایی را به این عمل نسبت می‌دهند اما وقتی خوب به این دست مطالب نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که هیچ کدام سابقه علمی ندارند و بیشتر روی احساس گناه فرد تمرکز می کنند. واقعیت این است که خودارضایی، یک کار عادی است. این کار، روشی طبیعی و راحت برای کشف بدن، احساس لذت، و رهایی از فشار و تنش جنسی است، که خیلی ها آن را انجام می‌دهند.

علی‌رغم تمامی داستان‌ها در مورد این کار، هیچ عارضه‌‌ی جسمی مضری از خودارضایی وجود ندارد. با این حال، اگر این کار را بیش از حد انجام دهید، به روابط شما و زندگی روزمره‌تان، آسیب می‌رساند. اما اگر غیر از این باشد، خودارضایی، یک کار سرگرم کننده، طبیعی و سالم است.

 

عوارض جانبی خودارضایی:

خودارضایی، هیچگونه عوارض جانبی مضری ندارد. با این حال، بعضی افراد، ممکن است با انجام اینکار، احساس گناه کنند یا با  افراط در این کار، مشکلاتی داشته باشند.

 

خودارضایی و احساس گناه

بعضی افراد ممکن است، بخاطر اعتقادات مذهبی و فرهنگی خود، با انجام این کار، احساس گناه کنند. خودارضایی، نه نادرست است و نه غیر اخلاقی. با این حال، هنوز پیام‌هایی را مبتنی بر اینکه خودارضایی و لذت، کثیف و شرم‌آور است، می‌شنوید. اگر احساس گناه کردید، با کسی که به او اعتماد دارید در این باره صحبت کنید تا، بتوانید این احساس را، از خودتان دور کنید. درمانگران متخصص در سلامت جنسی می‌توانند در این باره، به شما کمک کنند.

 

اعتیاد به خودارضایی

بعضی‌ افراد، به خودارضایی، اعتیاد پیدا می‌کنند، ممکن است شما زمان زیادی از روز را صرف این کار کنید، اگر خودارضایی باعث شود که از کارهای زیر غافل شوید، یعنی به آن معتاد شده‌اید:

از کارهای روزمره‌ی خود صرف نظر کرده و آن‌ها را انجام ندهید

به مدرسه یا سر کار نروید

برنامه‌هایتان را با دوستانتان یا خانواده، لغو کنید

رویدادهای مهم را از دست بدهید

خودارضایی بیش از حد می‌تواند به روابط شما و بخش‌های دیگر زندگی‌تان، آسیب برساند. کار یا درس خواندن شما را مختل می‌کند و نمی‌گذارد شما فعال و پویا باشید.

همچنین ممکن است روی روابط عاشقانه‌ی شما یا روابط با دوستانتان  تاثیر بگذارد، چون شما وقت زیادی برایشان نمی‌گذارید و به نیازهایشان توجهی نمی‌کنید.

اگر نگران این هستید که مبادا به این کار اعتیاد پیدا کرده باشید، از مشاور یا پزشکتان کمک بگیرید تا راه‌هایی را برای کمتر انجام دادن آن، به شما پیشنهاد کنند. حرف زدن با یک فرد معتمد، به شما کمک می‌کند تا اعتیادتان را مدیریت کنید. همچنین با جایگزین کردن فعالیت‌های دیگری به جای خودارضایی، می‌توانید کمتر اینکار را انجام دهید. دفعه‌ی بعد که احساس کردید، باید اینکار را انجام دهید، سعی کنید:

بدوید

حستان را در دفتر خاطرات روزانه‌تان بنویسید

با دوستانتان وقت بگذرانید

پیاده روی کنید

 

آیا خودارضایی باعث کاهش میل و احساس جنسی می‌شود؟

برای زنانی که اختلال عملکرد جنسی دارند، تحریکات دیگری، همچون خودارضایی، در افزایش میل و احساس جنسی آن‌ها، تاثیر به سزایی دارد. در واقع، دو تحقیق که در سال 2009 انجام شده، نشان می‌دهد استفاده از سایر تحریک‌کننده‌ها، ارتباط مستقیمی با افزایش میل جنسی، تحریک، و عملکرد کلی جنسی دارد. بر طبق این مطالعات، هم زنان و هم مردان، رابطه‌ی جنسی لذت بخش تر و بهتری را تجربه می‌کنند.

اما در مردان، به دلیل روشی که برای خودارضایی انجام می‌دهند و فشاری که در طی انجام آن، احساس می‌کنند، میل جنسیشان، کاهش می‌یابد. متخصصان سلامت جنسی، توصیه می‌کنند که روش خود را برای خودارضایی تغییر دهید تا میل و احساس جنسی شما در طول رابطه‌، حفظ شود.

 

فواید خودارضایی:

خودارضایی، یک فعالیت جنسی سالم است. فواید بسیاری برای سلامت جسمی و ذهنی شما دارد. مطالعات محدودی در مورد فواید خودارضایی وجود دارد، اما مطالعاتی در مورد روابط جنسی و تحریک موجود است.

تحقیقات و گزارش‌ها نشان می‌دهد که، تحریک جنسی، از جمله تحریک از طریق خودارضایی، به شما کمک می‌کند تا:

استرستان را کم کنید

خواب خوبی داشته باشید

روحیه‌تان را بالا ببرید

آرام باشید

لذت ببرید

عضلاتتان را آزاد کنید

تنش و فشار جنسی را کم کنید

روابط جنسی بهتری داشته باشید

خواسته‌ها و نیازهایتان را بهتر درک کنید

زوج‌ها نیز، ممکن است برای کشف امیال مختلف، و اجتناب از بارداری، خودارضایی، انجام دهند. این کار در پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی نیز، به شما کمک می‌کند.

 

خودارضایی و سرطان پروستات:

 با اینکه پزشکان هنوز دلیل روشنی برای این موضوع پیدا نکرده‌اند، برخی تحقیقات نشان می‌دهند که، این انزال معمولی خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می‌دهد.

مطالعه‌ای در سال 2016، نشان می‌دهد که، خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که حداقل 21 بار در ماه ارضا می‌شوند، تا بیست درصد، کاهش یافته است. مطالعه‌ای در سال 2003 هم به ارتباط مستقیم میان انزال مکرر و کم شدن خطر ابتلا به سرطان پروستات، اشاره کرده است. با این حال، هیچ مدرکی دال بر اینکه ارضا شدن به طور منظم، از مردان، در مقابل نوع پیشرفته‌ی سرطان پروستات، محافظت می‌کند، وجود ندارد.

 

خودارضایی در طول دوران بارداری:

تغییرات هورمونی در طول دوران بارداری، باعث می‌شود میل جنسی بعضی از زنان، افزایش پیدا کند. خودارضایی به کاهش دردهای دوران بارداری، از جمله، دردهای کمر، کمک می‌کند. اما ممکن است، شما حین یا پس از ارضا شدن، احساس سستی، گرفتگی غیر طبیعی عضلات، یا انقباضات کاذب زایمانی، داشته باشید. این حالات باید کم کم از بین بروند. اما اگر انقباضات ناپدید نشدند، باید با پزشک خودتان، صحبت کنید.

خودارضایی، ممکن است برای زنانی که وضعیت بارداری حادی دارند، مناسب نباشد. این بدین دلیل است که، این کار احتمال زایمان آن‌ها را، افزایش می‌دهد.

 

نتیجه:

خودارضایی، روش سالم، طبیعی و راحتی برای مراقبت از خود و بهبود سلامتی است. اما اعتیاد به خودارضایی هم ممکن است آسیب‌های جدی به سلامت روان شما وارد کند. اگر احساس کردید به خودارضایی وابسته‌ شده‌اید و این کار روی عملکرد جنسی شما با شریکتان و یا روی سایر کارکردهای زندگی شما تاثیر گذاشته باید حتما به یک روانشناس مراجعه کنید.