رفتارهای تهاجمی کودکان
 

مهم‌ترین رفتارهای ناسازگارانه رایج در کودکان دو تا شش سال شامل قشقرق، رفتار تهاجمی، بدرفتاری هنگام صرف غذا و لباس پوشیدن، دروغ گفتن و رقابت همشیرها می‌باشد. این مسائل به دلیل اینکه نگرانی قابل توجه بسیاری از والدین را به خود اختصاص می‌دهند انتخاب شدند تا در رابطه با راهبردهای مربوط به هر یک نکاتی مطرح شود.

 

رفتارهای تهاجمی

بسیاری از کودکان از هل دادن، گاز گرفتن، پرتاب کردن و تخریب کردن اشیا به عنوان وسیله ای برای رسیدن به خواسته های خود استفاده می کنند. این نوع پرخاشگری در کودکان دو تا سه ساله بسیار رایج است. همانطور که بچه ها رشد می کنند پخاشگری های فیزیکی کاهش یافته و پرخاشگری کلامی اغلب افزایش می یابد. در ادامه به نکاتی اشاره می شود که والدین می توانند برای محدود کردن رفتار تهاجمی انجام دهند:

۱-هنگامی که از رفتارهای مناسب استفاده می کند، او را مورد ستایش و توجه قرار دهید؛ مثل زمانی که می بینید، کودکی که باعث تحریک او شده را نادیده می گیرد.

۲-پس از گذراندن بحران، سعی کنید گزینه های جایگزین را به فرزندتان بیاموزید. برای یک کودک دو تا چهار ساله، می تواند پیشنهاداتی را ارائه دهید. به عنوان مثال، می توانید بگویید "وقتی که احساس عصبانیت میکنی، نفس عمیقی بکش و با من صحبت کن ". برای کودک بیش از چهار سال، می توان کودک را تشویق به فکر کردن به راه هایی بهتر از پرخاشگری کرد. اگر یافتن راه حل برای او دشوار است شما  می توانید ایده هایی در اختیارش بگذارید(به عنوان مثال، به او کمک کنید تا کلمات مناسبی را برای بیان احساسش پیدا کند).

۳-زمان تماشای تلویزیون کودک را محدود کنید. چراکه یافته ها نشان داده اند  میان خشونت در تلویزیون و سایر رسانه ها بالاست.

۴-مواجهه کودک با رفتارهای واقعی تهاجمی را محدود کنید. از نزدیک کودک در کنار بچه ها و بزرگسالان پرخاشگر اجتناب کنید. اگر شما در کنار بزرگسال پرخاشگر قرا گرفتید، سعی کنید به جای پاسخ به او از کنارش عبود کنید تا با انجام این کار، رفتار مناسب را برای کودک مدل سازی کنید.

۵-اطمینان حاصل کنید که رفتار تهاجمی کودک او به خواسته هایش نکند. اگر او چیزی را از کودک دیگری گرفت، او (یا شما) باید این شی را بلافاصله به آن فرد بازگردانید.

۶-سعی کنید آرام باشید و بحران پرخاشگری را به عنوان یک واقعیت میدیت کنید. به یاد داشته باشید که شما باید یک مدل خوب برای کودک باشد. اگر کنترل خود را از دست دهید، نمی توانید رفتار مناسب را به او بیاموزید.

۷-برای رفتار های تهاجمی بلافاصله از محرومیت استفاده کنید. هنگام رفتار پرخاشگرانه به کودک هشدار ندهید. چراکه هشدار دادن هنگام پرخاشگری مانند این است که به کودک بگویید مثل این است که به او بگویید همیشه قبل از اینکه تنبیه اتفاق بیفتد می تواند یک مشت آزاد داشته باشد.

۸-احساسات کودک خود را تأیید کنید، اما اطمینان حاصل کنید که او متوجه شده که پرخاشگری اش قابل قبول نیست. مثلا، پس از رفتار تهاجمی می توان گفت "می دانم که عصبانی هستی، اما نباید به کسی ضربه بزنی هر قدر هم که ناراحت باشی".

نویسنده: دکتر سمیرا کرملو، روانشناس و مشاور خانواده

*** اگر این مطلب را پسندید، موسسه روانشناختی یاسان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما: https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic