نظم‌آموزی به کودکان و نوجوانان
 

هانیه لواف، کارشناس ارشد مشاوره خانواده

 

 

  آموزش نظم و انضباط به کودک یکی از دغدغه‌های اصلی خانواده‌ها در ارتباط با فرزندانشان به شمار می‌رود. کودکان بسیاری هستند که این رفتار به عنوان عادت برایشان تبدیل شده است. بسیاری از والدین از شلختگی فرزند خود شاکی هستند و به روش‌های مختلف سعی در اصلاح رفتار آن‌ها دارند، فارغ از توجه به این امر که برخی از روش‌ها نتیجه معکوس داشته و تنها اوضاع را بدتر از شرایط موجود خواهند کرد. گاهی والدین فکر می‌کنند که اگر خودشان کارها را انجام دهند، آسان‌تر است، اما این عملتان باعث شکل‌گیری مشکل در سال‌های نوجوانی او می‌شود، یعنی زمانی که کنترل شلختگی او از دستتان خارج می‌شود.

     دلیلی وجود ندارد که کودک نتواند به شما در مرتب کردن وسایل و ریخت و پاش‌هایش کمک کند. دلایل مختلفی از جمله تنبلی کودک، جلب توجه، عدم اعتماد به نفس، نداشتن استقلال، بیهوده دانستن نظافت، اعتراض و خشم از والدین و آسان‌گیری والدین و یا سخت‌گیری افراطی ... می‌تواند بی‌نظمی کودک را توجیه کند. شلختگی و بی‌مسئولیتی برخی از نوجوانان، والدین را عصبانی می‌کند و گاهی به بحث و درگیری و دعوا بین آن‌ها منجر می‌شود که بیشتر نوجوان رو به لجبازی و سرکشی می‌آورد. ممکن است بچه.های بزرگتر، کمک‌هایی که به آنان در مرتب کردن وسایلشان می‌شود را نوعی بی‌احترامی و یا تجاوز به حریم شخصی و کنترل شدن توسط والدین قلمداد کنند.

   لازم به ذکر است که آموزش نظم به فرزندان بیشتر در خانواده‌های منظم اتفاق می‌افتد و کودک باید از ابتدا شاهد نظم و انضباط در والدین و محیط پیرامون خود باشد تا بتواند این رفتار را الگوبرداری کرده و درون‌سازی این رفتار اتفاق بیفتد. از همان ابتدا باید قوانینی در خانه وجود داشته باشد و در اجرای اصول و قوانین قاطع و نه سخت‌گیر بود و تمامی اعضای خانواده به اجرای آن قوانین مکلف باشند. برای کمک به فرزندتان می‌توانید از راهکارهای ذیل بهره‌مند شوید:

 _ تا آنجا که می توانید آرام و صبور باشید و از دعوا کردن بر سر این موضوع پرهیز کنید.

_ تا جایی که امکان دارد اجازه استقلال به کودک دهید و تلاش‌های او را تحسین کنید. در صورتی که نتوانست برای شروع مطابق میل شما رفتار کند، هرگز ناراحت نشوید و او را سرزنش نکنید، بلکه اولین گام خوداتکایی و استقلال کودک و نوجوان است و به خاطر این اقدام از او تشکر کنید.

_ اگر می‌خواهید فرزندتان روزانه اتاقش را مرتب کند، باید زمانی را با توافق هم مشخص کنید تا در آن زمان مشخص این کار را انجام دهد. می‌تواند بهترین زمان مرتب کردن اتاق قبل از خوابیدن باشد. برای شروع می‌تواند تعیین دو روز در هفته باشد. فرزندان پیش از آنکه اتاقشان را مرتب کنند، اجازه انجام دادن هیچ کار دیگری را ندارند و از قبل این مساله حتما باید به آن ها اطلاع‌رسانی شود.

_  در قصه‌های کودک رفتار مورد نظر را برایش دوست‌داشتنی و موجب مقبولیت و محبوبیت قهرمان داستان بدانید.

_ همکاری و تقسیم کار را به او پیشنهاد دهید، اما مراقب باشید تمامی کارها را خودتان به عهده نگیرید.

_ بازی مسابقه با ساعت را انجام دهید. به کودک بگویید برای انجام یک کار معین چقدر زمان دارد. ببینم می‌توانی قبل زنگ زدن ساعت اسباب بازی‌هایت را جمع کنی.

_ در ابتدا کودک باید بداند که می‌تواند این کار را انجام دهد. این وظایف را برایش به بخش‌های کوچک تقسیم کنید. اینکه بگویید اتاقت را مرتب کن، کافی نیست. ممکن است که دیدگاه او از مرتب کردن مطابق با دیگاه شما نباشد. به جای آن بگوید که ماشین‌هایت را توی این جعبه بذار. حالا بیا....

_ از برچسب زدن‌های منفی به نوجوان خودداری کنید، مثلا نگویید بی نظم شدی، شلخته شدی و ... تنها رفتارهای نظم‌آمیز او را تشویق کنید.

_ به تدریج مسئولیت و کارهای کوچک را به نوجوان واگذار کنید.

_ از تلاش نوجوان انتقاد نکنید، زیرا او دلسرد می‌شود و انگیزه خود را از دست خواهد داد. از بیان کردن خطاهای او بپرهیزید.

_ اگر نوجوان کمک شما را نپذیرفت به نظرش احترام بگذارید و بگویید چه قسمت از ریخت و پاش‌ها باید مرتب شود و تا چه زمانی.

_ یادآوری به صورت یک کلمه‌ای باشد و از غر زدن، نصیحت و سخنرانی کردن و مقایسه او با دیگران بپرهیزید.

_ بگذارید در برخی شرایط و حیطه‌ها که آسیب‌پذیری وجود ندارد و خطری او را تهدید نمی‌کند، نتایج و پیامدهای اعمال خود را ببیند و تجربه کسب کند.

_ در مورد هر مساله‌ای جنجال به پا نکنید، نوجوان درسن بلوغ آشفتگی‌هایی را از درون تجربه می‌کند و آن را به محیط بیرونی نیز تعمیم خواهد داد. خیلی سخت‌گیری نشان ندهید، زیرا را در این سن صمیمیت و کاهش فاصله عاطفی باید مهم‌ترین مساله برای والدین باشد.  

 

 

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

 

 

 

 

 

*** اگر این مطلب را پسندیدید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

 

کانال تلگرام ما https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما http://instagram.com/_u/yasanclinic