نکاتی برای بهبود روابط خواهر و برادری
بسیاری از خانواده‌ها با داشتن دو فرزند یا بیشتر، نمی‌دانند چطور به تقویت رابطه فرزندانشان به عنوان خواهر و برادر کمک کنند، بلکه برعکس در اغلب خانواده‌ها حس رقابت به جای حس همکاری و دوستی تقویت می‌شود. با اتخاذ راهکارهای زیر می‌توانید خانواده‌ای شادتر و فرزندانی داشتبه باشید که روابط خوب و دوستانه‌ای با یکدیگر دارند: 


1- اگر فرزندانتان با هم ناسازگار هستند باید به آنها کمک کنید مشکلاتشان را در آرامش حل کنند؛ اولین قدم هم این است که بتوانید حس مثبتی نسبت به یکدیگر در وجودشان ایجاد کنید.
2- فعالیت‌هایی ترتیب دهید که بچه‌ها با هم بازی کنند: وقتی بچه‌ها فعالیتی انجام دهند که هر دو از انجام آن لذت ببرند، روابطشان با هم بهتر می‌شود. پیدا کردن فعالیتی که برای هر دو کودک جذاب باشد سخت است، به خصوص اگر اختلاف سنی بچه‌ها زیاد باشد اما اگر کمی وقت بگذارید حتما به نتیجه می‌رسید.
3- اگر بچه‌ها مشغول بازی هستند، در بازی‌شان دخالت نکنید. اگر وسیله‌ای برای بازی نیاز دارند، در اختیارشان بگذارید تا زمان بیشتری با هم وقت بگذرانند و بازی کنند. یادتان باشد تا وقتی مشاجره جدی نداشته‌اند، دخالت نکنید.
4- کارهای خانوادگی و دسته‌جمعی مثل آواز خواندن، رقصیدن و رفتن به پارک را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
5- زمان خاصی را برای با هم بودن فرزندانتان تعیین کنید: این کار به خصوص زمانی که یکی از بچه‌ها تمایل کمتری برای صرف وقت با دیگری داشته باشد یا اختلاف سنی‌شان زیاد باشد، لازم است. اختصاص ده دقیقه زمان با هم بودن را در برنامه روزانه بچه‌ها قرار دهید.
6- در برنامه روتین خواب بچه‌ها، زمانی را قرار دهید که به هم شب بخیر بگویند. بعضی خانواده‌ها حتی برنامه‌ای ترتیب می‌دهند تا فرزند بزرگ‌تر برای فرزند کوچک‌تر کتاب بخواند. این کار علاقه بچه‌ها به یکدیگر را بیشتر می‌کند.
7- اگر یکی از بچه‌ها آسیب دید، از دیگری برای آوردن باند کشی و کیسه یخ کمک بگیرید و حتی از او به عنوان دستیارتان استفاده کنید. با این کار حس همدردی و قدردانی بچه‌ها نسبت به هم بیشتر می‌شود.
8- به جای این که بچه‌ها را به رقابت وادارید، کاری کنید که در یک ماموریت مشترک با هم همراه شوند. مثلا: "هر دو آماده‌اید که ساعت 8 از خانه بیرون برویم؟ این جوری وقت داریم که قبل از مدرسه به گربه‌ها سر کوچه غذا بدهیم."
9- تشویقشان کنید که تیم خواهر و برادر تشکیل دهند: مثلا برگه کاغذ خیلی بزرگی در اختیارشان قرار دهید تا دو نفری روی آن نقاشی کنند یا نامه مشترکی به پدربزرگشان بنویسند. این کارها باعث می‌شوند به جای رقابت، با هم همکاری کنند.

 

تهیه شده توسط تیم تولید محتوای موسسه روانشناختی یاسان

 

 

*** اگر این مطلب را پسندید، موسسه روانشناختی یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما: https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic