چرا لازم است کودکان ناامیدی را تجربه کنند؟
 

 

گاهی لازم است به جای اینکه به سرعت برای نجات کودک و خوشحال کردن او دست به کار شوید، اجازه دهید احساس ناامیدی و درماندگی را تجربه کند. به عنوان مثال، حتما برایتان پیش آمده است که در فروشگاه هستید و فرزندتان منتظر است کار شما تمام شود، احساسی که کودک در چنین زمانی تجربه می‌کند خستگی و بی‌حوصلگی است و اولین قدم ما احتمالا این است که برای او خوراکی بخریم یا تلفن همراهمان را در اختیارش بگذاریم. این کار مشکل خستگی را حل می‌کند اما او را از درس‌های مهمی که می‌توانست از این ناامیدی و خستگی بیاموزد، محروم می‌کند:

 

سرخوردگی و ناامیدی به کودک کمک می‌کند که یاد بگیرد چطور خودش را آرام کند

کودکی را تصور کنید که برای خوابیدن به رختخواب فرستاده شده است و در حالی که دراز کشیده، لگد می‌زند و  اعتراض می‌کند. در واقع او به خاطر اینکه ناچار است کاری که دوست ندارد انجام دهد، ناامید و کلافه است. وقتی به سرعت برای آرام کردنش به سراغ او نمی‌روید، به مرور  به او کمک می‌کنید که بیاموزد بهتر است بین عصبانی ماندن یا آرام کردن خود کدام را انتخاب کند.

از همان ابتدا و از نوزادی می‌توانید این فرصت را به کودک بدهید، به جای اینکه زمان عوض کردن پوشک سریع یک خوردنی یا هر وسیله دیگر به او بدهید، اجازه دهید غر بزند و ناآرامی کند. برایش آواز بخوانید، با او صحبت کنید، یا از او بخواهید دستانش را به هم بزند، به این شکل به او یاد می‌دهید که خودش می‌تواند یک موقعیت ناامیدکننده یا دوست نداشتنی را تحمل کند و از آن رها شود.

 

سرخوردگی و ناامیدی حل مساله را در کودک بهبود می‌دهد

اغلب والدین بیش از حد کودک را راهنمایی می‌کنند، آنها تلاش می‌کنند همواره کودکشان را به سمت راه‌های درست و آسان هدایت کنند. در حالیکه نمی‌دانند وقتی "بهترین راه" انجام کار را سریع و راحت به کودک نشان می‌دهند در واقع شانس یاد گرفتن حل مساله را از او می‌گیرند؛ زیرا ذهن انسان زمانی دنبال راه حل می‌گردد که درماندگی را تجربه کرده باشد. به خاطر بسپرید که به عنوان والد بهتر است بیشتر از اینکه هدایت کنید، مشاهده‌گر باشید. تا زمانی که آسیب مهمی متوجه کودک نیست اجازه دهید امتحان کند، ناامید شود و از این طریق راه بهتر را خودش پیدا کند.

 

سرخوردگی باعث رشد صبر و شکیبایی می‌گردد

آیا اصطلاح، تحمل ناکامی را شنیده‌اید؟ افرادی که تحمل ناکامی پایین دارند، وقتی اوضاع تحت کنترلشان نیست یا آن‌طور که می‌خواهند پیش نمی‌رود، به سرعت عصبانی می‌شوند.

شما می‌توانید تحمل ناکامی را در فرزندانتان بالا ببرید و صبر کردن را به آنها بیاموزید به شرط اینکه اجازه دهید ناامیدی را تجربه کنند و راه کنار آمدن با آن را بیاموزند. اکثر مواقع اولین قدم برای کنار آمدن با سرخوردگی و ناکامی، پذیرش موقعیت و شناخت توانمندی‌های خودمان است. پس از آن است که می‌توانیم اقدام درست برای برای مقابله با وضعیت را انتخاب کنیم.

 

دکتر شایسته‌ شکوفه‌فرد، روانشناس بالینی 

 

*** اگر این مطلب را پسندید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ماhttps://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic