بررسی مطالعات 30 ساله؛

چطور رابطه با همسرمان را بعد از بچه‌دار شدن گرم نگه داریم؟
زنان و مردان زیادی دوست دارند بچه‌‌دار شدن را تجربه کنند؛ نوزادشان را درآغوش بگیرند و شاهد بزرگ شدن او باشند. خیلی‌ها هم معتقدند بچه‌دار شدن بهترین قسمت زندگی هر شخص است. اما پدر و مادر شدن، شکل‌گیری رابطه قوی با فرزند و تجربه نقش متفاوت والدگری تاثیرات عمیقی روی رابطه زوجین می‌گذارد. معمولا خانواده‌ها با خوشحالی به استقبال نوزاد تازه می‌روند. ولی هر چه رابطه والد با کودک قوی‌تر شود، ممکن است سایر روابط آنها تحت تاثیر منفی قرار گیرد. در این مقاله راهکارهایی به شما ارائه می‌دهیم که بعد از تولد فرزند بتوانید رابطه با همسرتان را همچنان گرم نگه دارید.

 

وقتی افراد ازدواج می‌کنند، عاشق‌ و خوشحالند و سعی می‌کنند این حس را ثابت نگه دارند. اما پس از مدتی اوضاع تغییر می‌کند. معمولا حس رضایتمندی زوجین در پایان سال اول ازدواج افت می‌کند و اگر کاهش سطح رضایتمندی ادامه داشته باشد، این امر ممکن است حتی منجر به جدایی شود. بعضی از زوج‌ها هم ممکن است رابطه بهتری داشته باشند و تصمیم بگیرند بچه‌دار شوند.

 

در طول 30 سال گذشته مطالعاتی بر روی رابطه زوجین و تاثیر فرزندآوری روی آن انجام شده که نشان داده بچه‌دار شدن می‌تواند منجر به کاهش سطح کیفی روابط همسران شود. محققانی که رابطه زوج‌های بچه‌دار و بدون فرزند را بررسی کرده‌اند، متوجه سطوحی از نارضایتی بین زوج‌های صاحب فرزند شده‌اند. وقتی همسران با بارداری ناخواسته مواجه شده‌اند، مشکلات و نگرانی‌های بیشتری وجود داشته که روی روابط زوجین تاثیر منفی گذاشته است. با راهکارهایی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، می‌توانید رابطه خود و همسرتان را بعد از تولد فرزند، گرم نگه دارید.

 

 

استراتژی‌هایی برای بهبود رابطه همسران بعد از تولد نوزاد:

  • برنامه‌ریزی کنید: برنامه‌ریزی برای تولد فرزند هم از نظر مالی و هم از نظر روحی به شما کمک می‌کند با آمادگی بیشتری با مسائل نوزاد جدید مواجه شوید.
  • مسئولیت‌ها را تقسیم کنید: گاهی اوقات این طور تصور می‌شود که انجام وظایف مربوط به نوزاد برعهده مادر است اما همکاری پدر در چنین شرایطی باعث می‌شود مادر نیز بتواند کمی استراحت کند و نیازهای روحی و جسمی خود را برآورده کند.
  • وقت دو نفره داشته باشید: وظایف پدر و مادری نباید باعث شود که شما وظایف خود در قبال همسرتان را فراموش کنید. گاهی کودک را به دیگران بسپارید و با هم قدم بزنید، چای بخورید و صحبت کنید. این کار باعث می‌شود شما همچنان به پارتنرتان نزدیک بمانید. اگر کسی را ندارید که از کودک نگهداری کند، زمانی که کودک خواب است یا در کالسکه به خیابان رفته‌اید را به گفت‌وگوی دونفره اختصاص دهید.
  • فهرستی از مواردی که خوشحالتان می‌کند تهیه کنید: این فهرست می‌تواند شامل دیدن فیلم در سینما، دیدن دوستان، ورزش، کتاب خواندن و غیره باشد. زمان‌هایی در هفته، کودک را به همسرتان بسپارید تا بتوانید فعالیت‌های مورد علاقه‌تان را انجام دهید. این کار باعث افزایش رضایتمندی شما می‌شود و در رابطه با همسرتان هم تاثیرگذار است.
  • تغییرات را بپذیرید: متوجه باشید که شما  حالا پدر و مادر شده‌اید. با همسرتان در این مورد صحبت کنید و سعی کنید رویکردهای جدیدی را برای ادامه رابطه مشترکتان تعریف کنید.
  • احساسات خود را مطرح کنید: مطمئنا همسر شما نمی‌تواند ذهنتان را بخواهند و بداند شما از چه چیزی ناراحت یا خوشحال هستید. بنابراین بهترین کار این است که مستقیما احساساتان را مطرح کنید. سعی کنید از جملاتی که با "من" شروع می شوند استفاده کنید و همسرتان را سرزنش نکنید و دنبال پیدا کردن مقصر نباشید. ممکن است پیدا کردن زمانی برای صحبت سخت باشد. در این صورت می‌توانید زمانی از قبل تعیین کنید. مثلا بعد از این که فرزندتان خوابید.
  • مسائل را مدیریت کنید: ممکن است اختلاف‌نظرهایی بین شما باشد یا به خاطر تغییرات جدید کمی زودرنج شده باشید. در چنین موارد بهتر است بپذیرید که مشکلی وجود دارد و باید حل شود. برای حل مشکل می‌توانید با هم صحبت کنید یا از یک زوج‌درمانگر کمک بگیرید.