چطور رابطه خوب با همسرمان را حفظ کنیم؟
 

 

ازدواج یک پیوند همیشگی بین دو شریک است. شما قسم خورده‌اید که به هم عشق بورزید اما گاهی اوضاع به هم می‌ریزد. شاید دعوای سختی بینتان بوده، شاید احساس می‌کنید تحت فشار هستید و یا به جایی رسیده‌اید که می بینید رابطه تان نیاز به بازنگری و بهبود دارد. برای این که علاقه به همسرتان پایدار بماند باید روی رابطه‌تان کار کنید؛ درست مثل هر چیز دیگری که برای بهتر شدن نیاز به وقت و صرف انرژی دارد. با کمی تلاش، درک متقابل و صبوری، شما و همسرتان می‌توانید ازدواجتان را شیرین‌تر کنید.

 

1- به همسرتان گوش کنید زوج‌هایی که مدت طولانی از ازدواجشان می‌گذرد، معمولا توجه کمتری به خواسته‌های یکدیگر دارند. برای مثال، همسرتان به شما می‌گوید از فلان رفتار شما ناراحت می‌شود اما شما با خودتان فکر می‌کنید ما خیلی وقت است با هم هستیم و این چیزهای کوچک اهمیتی ندارند. اما توجه کنید که چیزهای کوچک روی هم جمع می‌شوند و وقتی شریک زندگی‌تان احساس کند به حرف‌هایش توجه نمی‌کنید و او را نادیده می‌گیرید، این مساله به مرور روی صمیمت و اعتماد او تاثیر منفی می‌گذارد.

* اگر همسرتان به شما بگوید مشکلی وجود دارد، شما باید حرفش را جدی بگیرد و برای رفع مشکل تلاش کنید.

*به نیازهای همسرتان توجه کنید. اگر همسرتان بگوید چه چیزهایی از رابطه می‌خواهد، شما باید سعی کنید این موارد را انجام دهید یا با همفکری یکدیگر جایگزین‌هایی برای آن درنظر بگیرید.

 

2- وقت کیفی با همسرتان داشته باشید وقت کیفی یعنی زمانی که شما تماما و بدون قید و شرط صرف همسرتان می کنید. فارغ از هر اتفاقی که بیفتد، این زمان به همسرتان تعلق دارد. تلفن زنگ می‌خورد؟ گوشی را کنار بگذارید و موبایلتان را خاموش کنید. به همسرتان گوش کنید، کنار هم بنشینید، کاری را که هر دو دوست دارید انجام دهید و از وجود یکدیگر لذت ببرید. این کار را حداقل هفته‌ای یک بار و بین 30 تا 60 دقیقه انجام دهید.

 

3- با یکدیگر صادق باشید صداقت یکی از ارکان اصلی هر رابطه است، این امر وقتی که شما متاهل باشید اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. شما می‌خواهید همسرتان با شما صادق باشد تا بتوانید به او اعتماد کنید اما صداقت معنایی فراتر از این دارد که صرفا به هم دروغ نگویید. صداقت در معنای وسیع‌تر یعنی چیزی را از هم پنهان نکنید و وقتی مشکلی وجود دارد، پا پس نکشید و آن را حل کنید.

* هیچ وقت به پارتنرتان دروغ نگویید. حتی چیزهای کوچکی که ممکن است برای ناراحت نشدن همسرتان به او نمی‌گویید در نهایت می‌تواند موجب رنجش او دعوا بین شما شود.

* با همسرتان از امیدها، آرزوها، رازها و ترس‌هایتان صحبت کنید و اجازه دهید او هم این موارد را با شما در میان بگذارد. این کار باعث افزایش اعتماد، همدلی و صمیمیت بین شما می‌شود.

 

4- آشتی کنید آشتی کردن کار سختی به نظر می‌رسد به خصوص این که احساسات شما بعد از یک جر و بحث طولانی برانگیخته شده باشد. وجود نظارت مخالف یا عدم تفاهم و حتی جر و بحث در هر رابطه‌ای طبیعی است اما شما باید  بتوانید با هم آشتی کنید.

* جر و بحث چیزی نیست که شما بخواهید در آن "برنده" شوید. این تفکر خطرناکی است که شما و همسرتان را رودر روی هم قرار می‌دهد.

* هیچ چیز ارزش آن را ندارد که دائما با هم در جنگ باشید؛ حتی اگر شما درست بگویید، ثابت کردن آن به دعوا و استرسش نمی‌ارزد.

 

5- از جملاتی که با "من" شروع می‌شوند استفاده کنید زمانی که با همسرتان بحث می‌کنید خیلی مهم است که از تهمت زدن به او اجتناب کنید. یکی از چیزهای آزاردهنده استفاده از جملاتی که با "تو" شروع می‌شوند، به جای جملاتی با فاعل "من" است. وقتی جمله‌تان را با "من" شروع می‌کنید، احساسات خود را مطرح می‌کنید و در واقع وارد یک گفتگوی مثبت می‌شوید، با این کار همسرتان هم آزرده خاطر نمی‌شود و نسبت به آنچه که می‌گویید، گارد نمی‌گیرد.

* جملاتی که با "تو" شروع می‌شوند، عموما طرف مقابل را مقصر جلوه می‌دهند. مثلا: "تو همیشه دیر میای خونه".

* جملاتی که با "من" شروع می‌شوند، احساس گوینده را منتقل می‌کنند نه حس گناه یا مقصر دانستن طرف مقابل. مثلا: "من متوجه شدم وقتی داریم حرف می‌زنیم به جای دیگه‌ای نگاه می‌کنی، این باعث می‌شه فکر کنم به حرفام توجه نمی‌کنی."

* جملاتی که با "من" شروع می‌شوند، از سه جزء تشکیل شده‌اند: توصیف بدون تهمت از رفتاری که باعث ناراحتی شما شده، احساس شما در قبال آن رفتار و تاثیری که روی همسرتان با آن رفتار روی شما می‌گذارد.

*  هدف از این نوع صحبت کردن، این است که مساله‌ای که ناراحتمان کرده را با صراحت مطرح کنیم. پس مسائل دیگر را پیش نکشید و فقط روی موضوع فعلی تمرکز کنید.

 

6- هرگز سر همسرتان فریاد نکشید خیلی از افراد بدون اینکه حتی متوجه باشند، سر هم داد می کشند. وقتی سر موضوعی بحث می‌کنید ممکن است احساساتان برانگیخته شوند و بخواهید آنها را به همان صورت مطرح کنید. اما داد زدن سر همسرتان فقط یکی از دو نتیجه را در پی دارد: یا همسرتان هم متقابلا صدایش را بالا می‌برد و شروع به داد کشیدن می‌کند و یا از رفتار شما می‌ترسد و چیزی نمی‌گوید. هر کدام از این دو مورد که رخ دهد، تنش زیادی به رابطه شما وارد می‌کند.

* وقتی فریاد می‌کشید، احتمال اینکه چیزهایی که منظوری از گفتنشان ندارید را بگویید خیلی بیشتر می‌شود. و احتمالا نمی‌توانید این حرف‌های آزاردهنده را بعدا از دل همسرتان بیرون بیاورید.

* وقتی ناراحتید یا همسرتان حال خوبی ندارد، از بحث کردن در مورد مسائل مهم پرهیز کنید. کمی قدم بزنید، عذرخواهی کنید و اتاق را برای 5 یا 10 دقیقه ترک کنید و وقتی هر دو آرام بودید، گفتگو را از سر بگیرید.