چطور مهارت آغاز ارتباط را در کودک تقویت نماییم؟
مهارت‌های ارتباطی مثل هر مهارت دیگری نیاز به آموزش و تمرین کردن دارند.  بدیهی است که سرعت، شیوه یادگیری و تسلط بر این مهارت در هر کودک با کودک دیگر تفاوت دارد. آغاز ارتباط اجتماعی و سلام كردن براي بسياري از كودكان در دوره پیش از دبستان يك كار سخت و ترسناك است.كودكي كه به زور بغل یا بوسيده شده اعتمادي به بزرگسالان اطرافش ندارد و هنگام حضور در جمع  مضطرب وخجالت زده خواهد  شد.

هنگامی که به کودک فشار می‌آورید كه "سلامت كو؟ گربه زبونتو خورده، بدو برو سلام کن، دست بده،..." تنها اعتماد به نفس كودك را از بين خواهید برد و مانع از این می‌شوید که بتواند نظم دهی به رفتارهای اجتماعی خود را بیاموزد.

اولین قدم این است که کودک خود را در محیط های اجتماعی مناسب قرار دهید. مهدکودک، کلاس‌های گروهی و جمع‌های دوستانه و خانوادگی امنی که فشار مضاعفی بر کودک وارد نمی‌کنند و خالی از سرزنش و آموزش مسقیم هستند، می‌توانند کمک شایانی به بهبود مهارت‌های اجتماعی کودک کنند.

سعی کنید اول شما به فرزندتان سلام كنيد يا از او تشكر نمایید.

در جمع ها، خودتان با صدای رسا سلام کنید و رابطه را آغاز نمایید. هرگز در برابر جمع کودک را سرزنش نکنید یا به طور مستقیم او را تشویق نکنید که به کسی سلام کند. اجازه بدهید کودک شما را ببیند و یاد بگیرد.

در قالب بازی سلام کردن را تمرین کنید. مثلاً با هم کلمه رمزی برای سلام کردن تعیین کنید، شیوه دست دادن مخصوص خود را ایجاد کنید، یا هر بار به شیوه یک قومیت یا فرهنگ با هم سلام و احوالپرسی کنید مثلاً شبیه سرخپوست ها یا مثل چینی‌ها. به این شکل بدون تذکر و سرزنش کودک را وارد فرایند تعامل اجتماعی می‌کنید.

نمایش و ایفای نقش می‌تواند به یادگیری این مهارت کمک بسیار زیادی کند. مثلا در بازی، نقش فروشنده و خریدار یا سایر نقش های اجتماعی را به عهده بگیرید و آغاز ارتباط و تداوم آن را تمرین کنید. می‌توانید اشتباهات رابطه اجتماعی را در قالب نمایش به کودک نشان دهید و از او بخواهید آنها را اصلاح کند، مثلاً فروشنده بد اخلاقی که به کسی سلام نمی کند یا راننده تاکسی که با همه با اخم صحبت میکند. به این شکل به طور غیرمستقیم و از طریق بازی و خنده مفاهیم مهم را به کودک منتقل می کنید.

به خاطر داشته باشید که برای آموزش مهارتهای اجتماعی باید به تفاوت های فردی کودک احترام بگذارید و صبور باشید.

گام‌های کوچک کودک و پیشرفت‌های او را ببینید و تشویق کنید. حتی اگر با صدای آرام سلام کند یا تماس چشمی کوتاهی برقرار کند، لازم است تلاشش مورد توجه قرار گیرد.