چطور و از چه سنی محل خواب کودک را جدا کنیم؟
 

 

دکتر شایسته شکوفه‌فرد، روانشناس بالینی 

 

در ماه‌های اولیه تولد به این علت که کودک به طور کامل از شیر مادر تغذیه می‌کند و نیاز به مراقبت مستمر دارد، غالبا در کنار والدین می‌خوابد. این کار کاملا طبیعی و لازم است. اما این امر زمانی مشکل‌زا می‌شود که جدا کردن محل خواب کودک به موقع اتفاق نمی‌افتد. مسأله‌ای که نه فقط روی سلامت روانی کودک، استقلال عاطفی و روابط او با والد تاثیر دارد بلکه در روابط زناشویی مادر و پدر هم مشکل ایجاد می‌کند. 

روانشناسان در مورد سن دقیق جدا کردن محل خواب کودک تا حدودی اختلاف نظر دارند اما تقریبا همه آنها معتقدند که بهتر است این فرایند در حدود ۵_۶ ماهگی (قبل از شروع اضطراب جدایی) انجام شود. حتی اگر والدین ترجیح می‌دهند نوزاد شیرخوار از اتاق خودشان خارج نشود بهتر است در محلی مجزا و کنار رختخواب آنها بخوابد. برای چنین والدینی خارج کردن کودک از اتاق خواب پدر و مادر و اختصاص اتاق مختص خود، در فاصله یک‌ تا دو سالگی می‌تواند زمان مناسبی باشد. در این سنین کودک به حدی رشد یافته که بتواند خوب بخوابد و هنگام گرسنگی تحمل کافی داشته باشد تا مادر به او برسد و هنوز ترس‌هایی چون ترس از تنهایی و موجودات خیالی برایش مفهومی ندارد و می‌تواند با محیط جدیدش انس پیدا کند.

به خاطر داشته باشید که جدا کردن محل خواب کودک موقعیت استرس‌آوری است پس این امر نباید همزمان با دیگر موقعیت‌های چالش‌آور تحولی مثل از شیر گرفتن یا مهد رفتن انجام شود. نکته مهم دیگر در مورد جدا کردن محل خواب کودک این است که این امر نیاز به صرف زمان، صبوری و قاطعیت والدین دارد. پس زمانی را برای شروع این فرایند انتخاب کنید که زمان و انرژی کافی داشته باشید (مثل روزهای تعطیلات)

برای شروع لازم است کودک را با روتین‌ها و آداب خاصی برای خواب آماده کنید. مکان خاصی را برای خواب در نظر بگیرید. یک تشک، گهواره کوچک یا رختخواب جدا برای کودک مشخص کنید و از ایمنی و راحتی آن مطمئن شوید. می‌توانید یک عروسک هم در رختخواب قرار دهید که یادآور مکان و زمان خواب باشد.

به کودک کمک کنید که تفاوت بین شب و روز را دریابد. نزدیک زمان خواب بازی‌ها و فعالیت‌های کودک را کم کنید و محیط خواب را آرام و با نور کم نگه دارید. کودک باید بیاموزد که برای خوابیدن به شما وابسته نباشد. پس بعد از دادن وعده غذای آخر شب و اطمینان از تمیز بودن جای کودک، او را در حالی که بیدار اما خواب آلود است (ترجیحا به پهلو)، در رختخواب بگذارید. 

اگر قصد دارید از همان ابتدا کودک را جدا و در اتاق خودش بخوابانید، می‌توانید از یک دوربین یا واکی‌تاکی برای چک کردن او استفاده کنید یا اینکه به شکل مرتب به کودک سر بزنید.

لازم است که همه تلاشتان را بکنید که کودک را تقریبا هر شب در یک ساعت معین و با آداب یکسان بخوابانید (مثلا عوض کردن پوشک، دادن شیر، آرام کردن محیط یا پخش موسیقی و گذاشتن در رختخواب به همراه عروسک یا پتوی مشخص)

هنگامی که نوزاد شما از خواب برمی‌خیزد و گریه می‌کند، به سراغ او بروید و تلاش کنید بدون بلند کردن، آرامَش کنید. حوصله به خرج دهید در صورت لزوم، کودک را عوض کنید و کمک کنید تا با تکان دادن، مالش دادن پشت، لالایی خواندن یا صحبت کردن دوباره به خواب برود.

هدف این است که به آرامی به او یاد بدهید بدون اینکه به غذا خوردن یا در آغوش گرفته شدن وابسته شود، به خواب برگردد. به همین علت باید به تدریج فاصله بین وعده آخر شب و وعده های نیمه‌ شب را بیشتر کنید. دفعات نخستی که کودک بیدار می شود کمی آب به او بدهید، بدون بلند کردن و با روش های بالا او را آرام کنید و دادن شیر را به تعویق بیندازید. به این شکل کودک آرام کردن خود را یاد می‌گیرد و فقط زمانی که واقعا گرسنه است از خواب بیدار می‌شود.

برای تثبیت این عادت در کودک، این فرایند را چند شب متوالی (معمولا کمتر از یک هفته) ادامه دهید: یعنی آخر شب کودک را سیر کنید و روشهای عقب انداختن و خواباندن دوباره را به کار بگیرید. کودک به مرور مهارت آرام کردن خود و مستقل خوابیدن را می‌آموزد و شما شب‌های آرامتری را تجربه می‌کنید.

 

برای خواندن مطالب بیشتر می توانید بر روی لینک های زیر کلیک  کنید:

 

 

*** اگر این مطلب را پسندیدید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

 

کانال تلگرام ما: https://t.me/yasanclinic

 

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic