تعهد طرف مقابل

چگونه افراد می‌توانند میزان تعهد طرف مقابل را قبل از ازدواج تشخیص دهند؟
 

 

همانطور که می‌دانیم یکی از عوامل مهم و موثر در حفظ رابطه، تعهد زناشویی افراد است که متاسفانه افراد کمتر به این عامل مهم توجه می‌کنند و در صورت توجه هم نمی‌دانند که چه عواملی را برای شناسایی میزان تعهد در نظر بگیرند. در این مقاله به دو عامل مهم در پیش بینی تعهد می‌پردازیم.

 

۱_ نگرش نسبت به ازدواج:

نگرش نسبت به‌احتمال ازدواج، تعیین زمان آن و همچنین دوام و پایداری آن از موارد تأثیرگذار بر تعهد زناشویی است. و بایستی مورد توجه افراد قرار بگیرد. در قرن حاضر، تغییر در ارزش‌های فرهنگی و اجتماعی جوامع، تغییر در نگرش نسبت به ازدواج و روابط زناشویی را به دنبال داشته است. حرکت بسیاری از زوجین به سمت فردگرایی، مطلوبیت یک تعهد دائمی به ازدواج را کاهش داده است و باعث کم شدن تعهد زناشویی در زوجین شده است. کسانی که نگرش مثبتی نسبت به ازدواج دارند احتمالاً رابطه را شادتر و موفق‌تر می‌بینند؛ در حال که افراد با نگرش منفی به ازدواج، انتظار مثبتی از رابطه ندارند. در  واقع افرادی که نگرش مثبتی به ازدواج دارند سرمایه‌گذاری بیشتری را برای حفظ و ماندن در رابطه انجام می‌دهند؛ و به شیوه متعهدانه‌تری رفتار می‌کنند؛ اما افرادی که نگرش منفی نسبت به رابطه دارند ممکن است با تعارض یک رابطه را شروع کنند و ادامه دهند؛ زیرا نگرش منفی آن‌ها به تعهد، بر دیدگاهشان نسبت به وقایعی که ممکن است در یک رابطه اتفاق بیفتد تأثیر می‌گذارد؛ درنتیجه آن‌ها تعارض بیشتر و رضایت کمتری در زندگی داشته و بنابراین، تعهد کمتری را در ازدواج نشان می‌دهند. این افراد کمتر نگران تعهد و پایان دادن به رابطه زناشویی هستند. و در طوفان‌های زندگی تعهد زناشویی خود را فراموش نموده و در جهت حفظ رابطه خود کمتر تلاش می‌کنند. بنابراین مهم است که دقت کنیم هر یک از طرفین چه نگرشی راجع به ازدواج دارند و با دقت بیشتری دیدگاه طرف مقابل را جدی بگیریم.

 

۲_ نگرش نسبت به طلاق:

نگرش‌های مرتبط با نقشهای‌جنسیتی جدید و تغییر انتظارات مرتبط با ازدواج در بی‌ثباتی ازدواج نقش مهمی دارد. نگاهی به پدیده طلاق در بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ در آمریکا نشان می‌دهد که ۵۲٪ از ازدواج‌ها منجر به طلاق شده است. در یک تحقیق در سال ۱۹۹۴ بیشتر از نیمی از افراد با این جمله موافق بودند که «هنگامی‌ که زوجین نتوانند مشکلاتشان را حل کنند، بهترین راه‌حل طلاق است» که این امر نشان می‌دهد که در قرن حاضر نگرش نسبت به طلاق تغییر قابل‌ملاحظه‌ای پیداکرده است. در واقع نگرش به طلاق موجب می‌شود زوجین تعهد کمتری را برای ماندن در ازدواج در خود احساس نمایند چنانچه (ریجو و ویزر، ۲۰۰۸) معتقد بودند افرادی که والدینشان از یکدیگر طلاق گرفته بودند تعهد کمتری را برای ماندن در رابطه در هنگام تعارض و مشکلات داشتند. لذا بهتر است درباره نگرش و دیدگاه‌های فرد که قصد ازدواج با او را داریم بیشتر اطلاعات کسب کنیم تا شاید بتوانیم بهتر، میزان تعهد در فرد مقابلمان را بسنجیم و احتمالا با تعهد و اطمینان بیشتر، رضایت بهتری را در رابطه تجربه کنیم.