فرزندپروری موثر؛

کرونا و مدیریت تماشای تلویزیون
این روزها در پی شیوع ویروس کرونا اکثر ما در خانه می مانیم و جز برای موارد ضروری از خانه خارج نمی شویم این خانه نشینی اجباری برای اکثر ما بخصوص کودکان بسیار خسته کننده و ملال آور شده است . لذا اگر برنامه ی درستی برای کودکانمان نداشته باشیم. آنها پای تلویزیون روز را شب می کنند . آزادی بیش از اندازه در زمینه ی تلویزیون دیدن باعث بروز مشکلات ریز و درشت چه در زمان حال چه در آینده برای کودکانمان می شود .

درست است که امروزه و بخصوص در این شرایط تلویزیون یکی از ابزارهای موثر در آموزش شده است و باعث یادگیری و افزایش شناخت و آگاهی می شود . اما به دلیل اینکه هنگام تماشای تلویزیون بخش گسترده ای از مغز منفعل و غیر فاعل است در بلند مدت باعث تنبل شدن مغز و کاهش قدرت تحلیل مسائل و در نتیجه کاهش قدرت یادگیری و هوش می شود. بنابراین بهتر است  کودک را در آن محدود شود. این محدودیت به معنای فشار و تنبیه نیست . کودکی که از ابتدای زندگی این محدودیت را در برنامه ی خود والدین نسبت به تماشای تلویزیون احساس کند، طبیعتا میل و رغبت درونی اش و پذیرش اش نسبت به آن بیشتر می شود.

  • پس در گام اول تماشای تلویزیون را در خود محدود کرده و برنامه ی مناسب را انتخاب کنید . این برنامه می تواند شامل ، کتاب خواندن، انجام کارهای هنری که به آنها علاقه دارید. ورزش کردن ، آشپزی و گوش دادن به موسیقی ..... شود.
  • نسبت به برنامه های کودکان که از تلویزیون پخش می­شود آگاهی یافته و حداقل یکبار تمام آن ها را نگاه کنید . سپس چند کانال مناسب با زمان پخش مناسب انتخاب کنید.
  • مطلوب این است که کودک تلویوزیون کم ببیند بنابراین تلاش های خود را برای به حداقل رساندن این زمان انجام دهید. برنامه های متعددی برای بازی با کودک و مشغول کردنش انجام دهید تا کمتر به سراغ تلویزیون برود همیشه چند بازی در ذهن داشته باشید تا در صورت لزوم به فرزندان خود پیشنهاد دهید.
  • هیچ­گاه در پاسخ به کودک هنگامی که می گوید حوصله ام سر رفته و خسته شده ام چه کار کنم نگویید به سراغ تلویزیون برو .
  • تماشای فیلم ها و سریال های بزرگسالان می­تواند ذهن ساده و آرام کودک را با خیالات مختلف غیر قابل فهم، مشوش ساخته و آرامش را از او بگیرد. بنابراین گاهی لازم است به خاطر فرزندتان از تماشای فیلم و سریال مورد علاقه خود صرف نظر کنید .
  • از ابتدا در مورد مضرات تماشای تلویزیون با او صحبت کنید، کتاب بخوانید و حرف بزنید. می دانی که بچه هایی که زیاد کارتون می بینند زودتر خسته می شوند . کمتر می توانند بازی کنند. تو فکر می کنی زمانی که کارتون می بینی می توانی بازی هایی رو که علاقه داری انجام بدی؟ به همین دلیل من هر روز به تو کمک می کنم و اتمام ساعت رو به تو یاد آوری می کنم .
  • در صورتی که کودک خودش اقدام به خاموش کردن نمود محبت بیشتری را نسبت به او ابراز کنید. و بعد از آن با او بازی کنید. اگر خواست بیش از زمان مقرر شده ببیند با او گفت و گو کنید. ممکن است تنها ده دقیقه به پایان برنامه ای مانده باشد . نرمش به خرج دهید و اجازه بدهید آن را ببیند.
  • هیچگاه از عقاید خود که تماشای تلویزیون در خانه حدی دارد کوتاه نیایید و حتما با برقراری رابطه ی مناسب او را متقاعد سازید.
  • فراموش نکنید تلویزیون با وجود آنکه بسیار سرگرم کننده و در بعضی موارد مهیج است. اما باعث بوجود آمدن احساس کسالت و رخوت می شود بنابراین سعی کند ساعات تماشای تلویزیون را تا می توانید محدود کنید و بازی، آشپزی با کودک، درست کردن کاردستی با او کتاب خوانی و قصه گویی را جایگزین آن قرار دهید.