چطور روابط شاد، سالم و رومانتیکی با همسرمان داشته باشیم؟


چطور روابط شاد، سالم و رومانتیکی با همسرمان داشته باشیم؟

چطور روابط شاد، سالم و رومانتیکی با همسرمان داشته باشیم؟

۱۳۹۷/۱۰/۲۶
1008
چطور روابط شاد، سالم و رومانتیکی با همسرمان داشته باشیم؟

 

 

روابط رومانتیک به شادی و به‌زیستی ما کمک می‌کند. اما آمار بالای طلاق بین زوج‌هایی که تازه ازدواج کرده‌اند نشان می‌دهد حفظ این روابط کار سختی است. خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها یک رابطه رومانتیک را تازه و در شرایط خوبی نگه داشت.  

 

با هم صحبت کنید

"تعامل" کلید اصلی یک رابطه سالم است. زوج‌های سالم وقت منظمی را اختصاص می‌دهند تا با یکدیگر صحبت کنند. خیلی مهم است که درباره چیزهایی به جز مشکلات بچه‌ها یا تامین هزینه‌های زندگی حرف بزنید. سعی کنید مکالمه‌های عمیق‌تری داشته باشید و حتی چند دقیقه هم که شده در مورد مسائل شخصی‌تر صحبت کنید تا در درازمدت رابطه‌تان با همسرتان نزدیک بماند.

البته این به معنا نیست که هیچ مساله مهمی را بحث نکنید چرا که ریختن همه نگرانی‌ها در خودتان باعث حس سرخوردگی و ناامیدی می‌شود. اما وقتی پای بحث درباره موارد سخت و دشوار به میان می‌آید سعی کنید با آرامش برخورد کنید. تحقیقات نشان داده‌اند شیوه ارتباطی زوجین در برخورد با مسائل نشان‌دهنده میزان احتمال طلاق در آینده است. الگوهای ارتباطی منفی مثل عصبانیت و تحقیر احتمال طلاق را به شدت افزایش می‌دهند.

همیشه نمی‌توان از زوجین انتظار داشت با هم موافق باشند اما برخی شیوه‌های تنش و درگیری به شدت آسیب‌زا هستند. زوج‌هایی که در طول بحث رفتارهای تخریب‌کننده مثل داد زدن، انتقاد از شخصیت فرد، پرداختن به موضوعات دیگر در بحث دارند، خیلی بیشتر از زوج‌هایی که بحث سازنده می‌کنند، طلاق می‌گیرند. استراتژی‌های بحث سازنده برای حل یک مشکل شامل تلاش برای درک این‌که همسرتان واقعا چه احساسی می‌کند، گوش دادن به نقطه‌نظرات او و تلاش برای نشاندن لبخند بر روی لب‌های اوست.

 

کمی جذابیت ایجاد کنید

در میان همه مشغله‌های کاری، روابط اجتماعی و بزرگ‌ کردن بچه‌ها خیلی سخت است که همچنان با همسرتان در ارتباط خوبی بمانید. اما دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما باید تلاشتان را برای انجام این کار متوقف نکنید. برای مثال یکی از تخقیقات نشان داده زوج‌هایی که در هفتمین سال زندگی مشترکشان حس یکنواختی نسبت به زندگی‌شان داشته‌اند 9 سال بعد هم رضایت از زندگی پایین‌تری را گزارش کرده‌اند.

برای ایجاد کمی جذابیت و خارج شدن از یکنواختی، بعضی از زوجین شب‌های مشخصی در هفته را به خودشان اختصاص می‌دهند اما باز هم اگر همیشه به یک رستوران بروید و فعالیت‌های تکراری انجام دهید، این کار هم جذابیتش را از دست می‌دهد. کارشناسان می‌گویند بهتر است هر از گاهی دست از روتین معمولی زندگی‌تان بردارید و چیزهای جدیدی را تجربه کنید. کارهایی مثل رفتن به کلاس رقص با همدیگر یا رفتن به یک پیک‌نیک عصرانه.

صمیمیت و نزدیکی هم یکی از ارکان اصلی یک رابطه است. بعضی از زوج‌ها برنامه هفتگی مشخصی برای رابطه جنسی دارند. این برنامه ممکن است همیشه اجرایی شدنی نباشد اما به این که مطمئن شوید نیازهای عاطفی و فیزیکی‌تان برطرف می‌شود، کمک می‌کند.

 

یک زوج چه زمانی نیاز به کمک روانشناس دارند؟

هر رابطه‌ای بالا و پایین دارد اما وجود برخی نشانه‌ها در یک رابطه نشانه تنش در یک رابطه است. مسائل مالی و تربیت بچه‌ها بحث‌های معمولی‌ای هستند. یکی از نشانه‌های مشکل، تکرار یک مشابه به دفعات است. در چنین موارد روانشناس به زوج کمک می‌کند تا مهارت‌های ارتباطی‌شان را تقویت کنند و راه‌های سالمی برای حل مساله پیدا کنند. شما نباید صبر کنید تا مشکلات خود را نشان دهند، بلکه به طور مداوم روی مهارت‌هایی مثل ارتباط مثبت، شنیدن فعال و مقابله را تعارضات کار کنید تا ریسک طلاق و جدایی کاهش پیدا کند.

 

تیم ترجمه مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان

 

*** اگر این مطلب را پسندید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما: https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

 

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است