روابط جنسی و عاطفی زوجین پس از تولد اولین فرزند


روابط جنسی و عاطفی زوجین پس از تولد اولین فرزند

گذار به والدگری؛

روابط جنسی و عاطفی زوجین پس از تولد اولین فرزند

۱۳۹۷/۱۰/۲۹
1008
روابط جنسی و عاطفی زوجین پس از تولد اولین فرزند

 

 

تولد فرزند و پذیرش نقش والدگری در کیفیت و کمیت رابطه جنسی زوجین تاثیرگذار است. در این مقاله به بررسی این تغییرات می پردازیم.

با توجه به  دو مقاله تغییرات رابطه زوجین در گذر به سوی والدگری  و تغییر روابط زوجین در گذار به والدگری – قسمت دوم در گذشته و تغییرات ذکر شده پس از متولد شدن فرزند اول همانطور که بیان شد همسران ممکن است در روابطشان دچار تعارض شوند. با توجه به کمبود وقت و انرژی در این زمان شاید برقراری رابطه جنسی صمیمانه و حمایت عاطفی از یکدیگر تا حدودی سختی این دوران را آسان کند ولی برقراری رابطه جنسی و صمیمیانه به دلایل زیر اغلب برای والدین جدید دشوار است.

- کمبود زمان

- خستگی و کم خوابی

- کم شدن فعالیت های پویا بین همسران

- تغییر تصویر بدنی خانم ‌ها از خودشان در اثر تغییرات حاصل شده از بارداری و زایمان.

- شیر دادن به نوزاد و ترشح هورمون اکسی توسین

- نگرانی در خصوص روش‌های جلوگیری از بارداری

 

اگر هر دو زوج میل جنسی کمتری داشته باشند مشکلی به وجود نمی‌آید اما اگر سطوح مختلفی از میل جنسی را تجربه کنند این امر می‌تواند باعث افزایش تعارض و استرس در رابطه آن‌ها شود. در بیشتر موارد روابط به مسیر قبلی باز خواهد گشت اما مهم این است که زوجین صبور باشند و در صورت ادامه روند و عدم بهبود روابط حتما با پزشک متخصص مشورت نمایند.

خانم‌ها پس از زایمان  به صورت تقریبی 1 تا 3 ماه میلی به برقراری رابطه جنسی ندارند که روندی طبیعی و موقتی است و دلیل آن نقاهت پس از زایمان و در صورت شیردهی ترشح هورمون اکسی توسین است که میل جنسی را کاهش می‌دهد.

عدم میل یکی از همسران به برقراری رابطه جنسی ممکن است باعث شود که زوج مقابل احساس طرد شدن بکند این احساسات گیج کننده و پیچیده است و اصلا لذت بخش نیست ولی طبیعی است. بسیاری از والدین این دوران را تجربه می‌کنند و شما تنها نیستید.

گفتگو با یکدیگر در مورد افکار و احساساتشان به آنها کمک می‌کند که شرایط فعلی‌شان را بهتر درک کنند، همچنین هر دو زوج باید از راه‌هایی که باعث افزایش صمیمیت در رابطه جنسی آنها می‌شود بهره بگیرند. در این موارد کمک گرفتن از یک متخصص سکسولوژی و دریافت آموزش‌های لازم برای برانگیختگی جنسی بسیار تاثیرگذار است.

در ادامه برای بازسازی صمیمیت میان همسران در این دوران، موارد زیر می‌تواند تاثیرگذار باشد.

- بررسی کارهای خانه و نگهداری از نوزاد و گفتگو در خصوص تقسیم وظایف.

- برنامه‌ریزی برای صرف زمان باکیفیت با یکدیگر مانند پیاده‌روی،  قرار شام دو نفره، تماشای فیلم زمانی که کودک شما خواب است و .... اگر امکان نگهداری کودک توسط فرد دیگری وجود ندارد پیاده‌روی با کالسکه و گفتگو دو نفره نیز تاثیر زیادی دارد.

- به اشتراک گذاشتن افکار و احساساتتان با یکدیگر

-استفاده از تجارب پدران و مادران دیگر جهت پشت سر گذاشتن این دوران

-مراقبت از خود: ورزش منظم، رژیم سالم و خواب کافی

 

مراقبت از خود بسیار نکته مهمی است زیرا که خستگی، بیماری و استرس کاهش دهنده میل جنسی است. در فرآیند مراقبت روزانه از یک کودک کوچک نیازهای شما فراموش می شود. بنابراین در نظر گرفتن حداقل 15 دقیقه زمان برای خودتان تا حدودی تعادل را به شما باز خواهد گرداند. این زمان می‌تواند ملاقات یک دوست صمیمی، پیاده‌روی، کتاب خواندن و ... باشد.

 

آزاده جباری، روانشناس

 

*** اگر این مطلب را پسندید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ماhttps://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

 

 

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است