شش قانون مهم تماشای تلویزیون برای کودکان


شش قانون مهم تماشای تلویزیون برای کودکان

پدر و مادرها بخوانند:

شش قانون مهم تماشای تلویزیون برای کودکان

۱۳۹۷/۱۲/۰۱
1008
شش قانون مهم تماشای تلویزیون برای کودکان

 

 

 

وقتی دارید کارهای خانه را انجام می‌دهید ممکن است وسوسه شوید تلویزیون را روشن کنید تا بچه‌ها سرگرم شوند. تلویزیون می‌تواند خیال پدر و مادرها را راحت کند که بچه‌ها مشغول‌اند، شلوغ نمی‌کنند و خانه را به هم نمی‌ریزند اما تماشای بیش از حد تلویزیون هم مشکل‌زاست.

وضع قوانینی برای تماشای تلویزیون- در کنار سایر قوانین خانه- هم برای شما به عنوان والد و هم برای بچه‌ها مفید و البته لازم است. گرچه بچه‌ها ترجیح می‌دهند هیچ محدودیتی برای تماشای تلویزیون نداشته باشند، اما وضع قوانین محدودکننده برای تماشای تلویزیون باعث می‌شود که بچه‌ها فرصتی برای بازی داشته باشند و یاد بگیرند چطور خودشان را سرگرم کنند.

 

زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید

آکادمی سلامت کودکان آمریکا توصیه می‌کند تماشای تلویزیون برای کودکان بالای دو سال، به روزی یک تا دو ساعت محدود شود. وضع محدودیت می‌تواند تعیین ساعات مشخصی برای تماشای تلویزیون در روزهای هفته باشد. همچنین می‌توانید به جای این کار، تعداد مشخصی از برنامه‌های تلویزیونی را که کودک می‌تواند ببیند، تعیین کنید.

 

قوانینی در مورد این که چه چیزی تماشا کنند، بگذارید

واضح است که شما به کودکتان اجازه نمی‌دهید هر چیزی را که تلویزیون پخش می‌کند،‌ تماشا کند. ولی وقتی هم که مشغول انجام کاری هستید نمی‌توانید در لحظه تصمیم‌گیری کنید. پیشنهاد ما این است که یک دی‌وی‌دی یا یک برنامه تلویزیونی را قبل انتخاب کنید- مثلا برنامه ساعت شش شبکه کودک یا یک فیلم و سریال از تولیدات نمایش خانگی- تا با این مشکل مواجه نشوید.

 

مشخص کنید چه کسی می‌تواند برنامه تلویزیونی را انتخاب کند

اگر بیشتر از یک فرزند داشته باشید، مطمئنا نمی‌خواهید همه روز را صرف دعواها و بگومگوهای بچه‌ها سر انتخاب برنامه تلویزیونی کنید. پس این یک قانون مهم است. بچه‌ها معمولا بین خودشان قوانینی وضع می‌کنند اما همیشه عادلانه تقسیم‌بندی نمی‌کنند. حتی اگر می‌خواهید بچه‌ها را تشویق کنید که مسائل بین خودشان راحل کنند، باید قانونی وضع کرده باشید تا سهم عادلانه‌ای به هر کودک بدهد.

 

جایگزین‌هایی برای زمان تماشای تلویزیون داشته باشید

درست است که بیشتر بچه‌ها تماشای تلویزیون را دوست دارند، اما فقط به این دلیل نیست که تلویزیون می‌بینند. خیلی از بچه‌ها تلویزیون می‌بینند چون حوصله‌شان سر رفته و کار دیگری برای انجام دادن ندارند. تلویزیون باعث می‌شود بچه‌ها یادشان برود به جای تماشای تلویزیون چه کارهای دیگری می‌توانستند انجام دهند. کارهای خلاقانه و جذابی برای بچه‌ها برنامه‌ریزی کنید تا کمتر تلویزیون ببینند.

 

شیوه‌ای برای عملیاتی شدن قوانین تلویزیون در نظر بگیرید

اگر دائما در حال چک کردن این مساله هستید که بچه‌ها قوانین تلویزیون را رعایت می‌کنند یا نه، یک جای کار ایراد دارد. خیلی واضح و مشخص برای بچه‌ها شرح دهید که اگر برنامه نامناسبی ببینند یا بیش از زمان تعیین شده پای تلویزیون باشند چه پیامدهایی متوجه کارشان است.

تاکید کنید که تماشای تلویزیون یک امتیاز است و اگر از قوانین آن تخطی کنند،‌ این امتیاز از آن‌ها گرفته می‌شود. با این وجود به بچه‌ها گوشزد کنید که تماشای تلویزیون فقط یکی از کارهایی است که می‌توانند در طول روز انجام دهند نه چیزی که همه روز مشغولشان کند.

 

زمانی را برای تماشای تلویزیون کنار فرزندتان اختصاص دهید

وقتی همراه با فرزندتان به تماشای تلویزیون می‌نشینید، فرصت دارید تا با کودک در مورد برنامه‌ها و آگهی‌های بازرگانی صحبت کنید، نظرش را در مورد شخصیت‌های مورد علاقه‌اش بپرسید و برایش توضیح دهید لزوما هر چه در صفحه تلویزیون می‌بیند واقعی نیست و باید قبل از هر تصمیمی خوب فکر کند.

 

تیم ترجمه و تولید محتوای مرکز مشاوره یاسان

 

 برای مطالعه مطالب مرتبط با این مقاله می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

 

 

*** اگر این مطلب را پسندید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ماhttps://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است