بهترین بازی‌های مشترک والدین و کودکان برای افزایش خلاقیت و مهارت‌های حرکتی - ریحانه اناری، هنر درمانگر


بهترین بازی‌های مشترک والدین و کودکان برای افزایش خلاقیت و مهارت‌های حرکتی

بهترین بازی‌های مشترک والدین و کودکان برای افزایش خلاقیت و مهارت‌های حرکتی

۱۳۹۸/۰۳/۱۱
1008
بهترین بازی‌های مشترک والدین و کودکان برای افزایش خلاقیت و مهارت‌های حرکتی

 

 

 

 

ریحانه اناری، هنردرمانگر

 

 

بازی اولین و مهم‌ترین راه برای آموزش و ارتباط بهتر کودکان با محیط اطرافشان است. بسیاری از والدین به دلیل مشغله فکری و کاری از این مساله غافل می‌شوند و کودکان را در بسیاری موارد به حال خود رها می‌کنند. در بعضی موارد والدین همراه خوبی برای کودکان در بازی‌ها نیستند و بازی‌ها را برخلاف میل کودکان عوض می‌کنند. برای مثال: «نه این چیدمان لگو خوب نیست، معنا ندارد. بیا با همدیگر قطار یا خانه بسازیم» به یاد داشته باشید که در این شرایط کودک بعد از مدتی دیگر تمایل به بازی کردن با شما ندارد. بازی باید در بیشتر مواقع مطابق با نیاز و تمایل کودک پیش برود.

بازی‌های حرکتی و فکری هر دو برای کودکان لازم و ضروری هستند. ممکن است کودک شما به یکی از این نوع بازی‌ها بیشتر تمایل داشته باشد، برای ایجاد انگیزه در کودکتان با او در بازی مورد علاقه‌اش همراه شوید و تا او از همراهی با شما لذت ببرد و بعد می‌توانید او را به سمت سایر بازی‌های هدفمند سوق بدهید. در اینجا چند بازی فکری و حرکتی به والدین پیشنهاد می‌شود:

 

۱ - کامل کردن نقاشی یک نقاشی ساده بکشید. می‌توانید از طرح‌ها، حیونات و موضوعاتی استفاده کنید که کودکتان تمایل بیشتری به آن‌ها دارد (هنگام بازی کردن کودک خود را در اولویت قرار دهید، اگر او شیر دوست دارد و شما پرنده، برای این بازی از نقاشی شیر استفاده کنید).

طرح را با توجه به سن کودکتان ساده یا با جزيیات بکشید. کاغذ را از وسط تا بزنید و آن را روی مقوای بزرگ‌تری بچسبانید و از کودکتان بخواهید نصف دیگر نقاشی را کامل کند.

کودکتان می‌تواند از لوازم مختلفی استفاده کند: مداد رنگی، گواش، رنگ انگشتی و ... در این صورت تمایل بیشتری برای همراهی با شما دارد.

این بازی برای هماهنگی دست و چشم، افزایش خلاقیت و بهبود مهارت‌های حرکتی بسیار مفید است.

 

۲ – شکل‌های سایه‌ای برای این بازی به چراغ‌قوه نیاز دارید. محیط اتاق را تاریک کنید و با سایه‌ی انگشتان دست حیوانات و اشکال مختلف درست کنید. برای حیواناتی که درست کرده‌اید اسم بگذارید و داستانی با آن‌ها بسازید. این بازی ساده برای افزایش خلاقیت و شناخت محیط اطراف بسیار مفید است. در حین انجام این بازی می‌توانید به کودکتان آموزش‌های لازم را بدهید. برای مثال: «این شکل شبیه شیر شده است، صدای شیر این است، شیر در بیشه‌ و جنگل زندگی می‌کند و ....».

 

۳ – پیدا کردن و چسباندن حیوانات یا اشکال مختلف  کاغذهای هم اندازه‌ای ببرید و با کمک کودکان طرح‌هایی ساده از حیوانات یا دیگر طرح‌هایی که به آن علاقه دارد روی آن بکشید. مانند: گاو، اردک، هواپیما، کشتی و ... حالا اسم اشکال و حیوانات را روی کاغذی دیگر بنویسید یا اگر کودک هنوز توانایی خواندن ندارد، اِلِمان ساده‌ای از آن طرح را بکشید. برای مثال: برای هواپیما، ابر بکشید. برای گاو، علف و ...

نوبتی یک شکل را انتخاب کنید و با چبب در کنار اسم یا المان آن طرح بچسبانید. این بازی در عین سادگی اطلاعات زیادی درباره حیوانات و طرح‌ها به کودکتان می‌دهد. برای مهیج شدن بازی می‌توانید از ساعت شنی استفاده کنید، در این صورت مهارت‌های حرکتی کودک نیز بیش‌تر نقویت می‌شود.

 

۴ – لمس کردن و حدس زدن اشیا چند جسم را انتخاب کنید. مانند: عروسک فیل، مداد رنگی، مداد شمعی و ... با دقت به وسایل نگاه کنید و لمسشان کنید. اکنون به نوبت چشم‌ها را ببندید و با لمس کردن اشیا حدس بزنید که کدام است.

با توجه به سن و توانایی کودک می‌توانید از وسایل بیشتری استفاده کنید یا دیگر وسایل را از قبل ندیده  باشید. با لمس کردن و گرفتن اطلاعات بیشتر به جواب درست برسید. برای مثال: میوه است، حالا کودک با لمسش می‌فهمد که میوه‌ی زبری است. بعد از چند جمله دیگر، کودکتان جواب صحیح که میوه کیوی است را می‌گوید. حالا نوبت شماست که چشم‌هایتان را ببندید و از کودکتان اطلاعات مفید را درباره جسم مورد نظر بگیرید.

 

۵ – توپ‌های کاغذی و پرتاپ آن‌ها با استفاده از کاغذهای باطله و روزنامه توپ‌هایی در اندازه مختلف با کمک کودکتان بسازید. بعد با همان روزنامه‌ها یا کاغذ‌ها استوانه‌ای لوله‌ای شکل درست کنید (می‌توانید دور روزنامه لوله شده چسب نواری بزنید که محکم‌تر باشد). بعد از آن با کودکتان شروع به بازی کنید. توپ‌های کاغذی را با راکتی که ساخته به سمت همدیگر پرتاپ کنید، از کودکتان بخواهید که تمرکز کند تا بتواند جواب ضربه شما را بدهد و بازی ادامه داشته باشد.

برای متنوع شدن بازی می‌توانید از یک یا چند سبد استفاده کنید. سبدها را در فاصله‌های مختلف بگذارید و تلاش کنید که با راکتی که ساخته‌اید توپ‌ها را در سبد بیندازید. می‌توانید توپ‌ها را رنگ کنید یا در اندازه‌های مختلف بسازید. این بازی برای تقویت مهارت‌های حرکتی کودکتان بسیار مفید است.

 

۵ – نقاشی مخفی با استفاده از آب‌لیمو و قلم‌مو طرح‌هایی را روی کاغذی سفید بکشید و بعد از خشک شدن متوجه می‌شوید که طرح نامریی شده است. اکنون آن را اتو بزنید، طرح دوباره ظاهر می‌شود. با این بازی می‌توانید برای هم نامه‌ و یا پیامی بنویسید یا بکشید. یه یاد داشته باشد که در هنگام اتو زدن به کودکتان کمک کنید و از او بخواهید که به تنهایی نمی‌تواند کاغذ را اتو بزند.

 

۶ – کاردستی با برگ‌های مختلف با کودکتان به پارک بروید و برگ‌های درختان را جمع‌آوری کنید. بعد از شستن و خشک کردن برگ‌ها (هنگام شستن و خشک کردن برگ‌ها از کودکتان کمک بخواهید) آنها را روی کاغذی بچسبانید و از آن‌ها اشکال یا حیوانات مختلف بسازید. برای مثال: «این برگ شبیه گربه است، بیا برایش دم و گوش بکشیم». این بازی برای افزایش خلاقیت کودکتان بسیار مفید است.

در زمان انجام هر کدام از بازی‌ها خلاق باشید و به کودکتان آزادی عمل بدهید. خلاقیت در کودکان هنگام بازی شکوفا می‌شود. والدین سخت‌گیر نمی‌توانند کودکانی خلاق پرورش دهند.

 

 برای خواندن مطالب بیشتر می توانید بر روی لینک های زیر کلیک کنید:

 

 

 

 

 

 

*** اگر این مطلب را پسندیدید، مرکز مشاوره کودک و نوجوان یاسان را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

کانال تلگرام ما:   https://t.me/yasanclinic

پیج اینستاگرام ما: http://instagram.com/_u/yasanclinic

 

 

 

نظرات کاربرانطراحی و توسعه: ره وب
کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز مشاوره یاسان می‌باشد و هر گونه کپی و استفاده از مطالب تنها با ذکر منبع مجاز است