• تیم ترجمه و تولید محتوای مرکز مشاوره یاسان

  تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

در شرایطی که ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است و نمی توان زمان دقیقی را برای ریشه کن شدن آن پیش بینی کرد. امکان تعطیلی طولانی مدت مدارس و دانشگاه ها تقریبا غیرممکن و باعث ضررهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زیادی می شود، بنابراین در این شرایط ادامه کار برای تمامی مدارس و دانشگاه ها الزامی است و از آنجایی که خطر مبتلا شدن به این بیماری بسیار زیاد است نوع جدیدی از آموزش به پاعرصه ظهور گذاشته است  که بسیار مفید و مناسب این روزهاست. پیشرفت تکنولوژی باعث شده این روزها حتی در خانه از بهترین و مفید ترین امکانات آموزشی استفاده کنیم .  اما باید این را بدانید هر فناوری و روش  جدیدی هر چند پرکاربرد، مزایا و معایبی دارد. مزایا و معایب آموزش مجازی نیز از جمله موضوعاتیست که این روزها مورد توجه زیادی قرار گرفته است. و بسیاری از والدین و دانش آموزان را سردرگم کرده است. والدین نگران از اینکه فرزندانشان با افت تحصیلی روبه رو خواهند شد و انگیزه یشان برای ادامه تحصیل به شدت کاهش می یابد و به بی نظمی و تن پروری عادت خواهند کرد و دانش آموزان نیز سردرگم از اینکه چگونه می توانند سال تحصیلی جدید را با موفقیت پشت سر بگذارند در صورتی که نمی توانند فکرشان را متمرکز کنند و حتی سر کلاس آنلاین هم به زحمت حاضر می شوند. به هر حال این یک تغییر بزرگ است و هر تغییر  با مقاومت و اضطراب شدید همراه است .

فراموش نکنید همه‌ی ما به آموزش حضوری عادت کرده‌ایم و وفق دادن خودمان با آموزش مجازی  ,و شرایط جدید کمی زمان بر است. در آموزش حضوری ارتباط زیادی بین دانش آموز و معلم می‌باشد. معلمان سر ساعت در کلاس ها حضور دارند، و شروع به درس دادن می کنند. به علت تعامل زیادی که بین معلم و دانش آموزان است آنها می توانند بهفمند دانش آموزان در کدام درس مشکل داشته و به موقع به رفع آن بپردازند.

 فایده دیگر آموزش حضوری تعامل میان دانش آموزان است. وقتی افراد با همسن و سالهای خودشان به طور مرتب در تماس باشند از نظر هیجانی و ارتباطات اجتماعی رشد چشمگیری خواهند داشت . آنها می آموزند چطور خود را سرگرم کنند، مهارت حل مسئله یاد خواهند گرفت حتی اعتماد بنفسشان نیز افزایش پیدا خواهد کرد . همچنین انگیزه یشان برای ادامه تحصیل بیشتر خواهد شد . ارتباطات دوستانه و تعامل با همکلاسان در خارج از ساعات درسی محیط مدرسه و کلاس را دوست داشتنی تر می کند . در نتیجه باعث می شود دانش آموزان به درس و مدرسه علاقه ی بیشتری نشان دهند .

با تمام این اوصاف مطمئن باشید آموزش آن لاین نیز خالی از لطف نخواهد بود. شاید بزرگ‌ترین مزیت آموزش آنلاین همین انعطاف‌پذیری بیشتر باشد. یعنی می‌توانید از هر جایی که هستید و هر طوری که می‌خواهید درس بخوانید. البته به این معنی نیست که دانش آموزان آنلاین کمتر از دانش آموزان حضوری درس می‌خوانند. بلکه انعطاف‌پذیری بیشتری در تعیین محل و نحوه‌ی درس خواندن دارند. تمام چیزی که دانش آموزان برای آنلاین درس خواندن نیاز دارید، یک گوشی یا تبلت است که به اینترنت دسترسی داشته باشد. سپس به راحتی تمام ابزاری که برای درس خواندن لازم دارند برایشان فرستاده می‌شود. آموزش ان لاین می تواند گام کوچکی در جهت عدالت آموزشی باشد . افراد می توانند در هر نقطه از کشور از تدریس بهترین معلمان و اساتید استفاده کنند. از سوی دیگر آنلاین درس خواندن بسیاری از خرج‌هایی که دانش‌آموزان در شرایط عادی متحمل می‌شوند را کاهش می‌دهد. هزینه‌های رفت و آمد، هزینه پوشاک و کیف و....  آموزش های مجازی فرصت خوبی برای دانش آموزان فعال ، خود کنترل و خود خوان است. که از تمامی ظرفیت ها و امکانات برای یادگیری بهتر استفاده نمایند. و بتوانند پله های موفقیت را زودتر از سایرین به پیمایند .

 نکات کلیدی در مورد آموزش آن لاین   

 • سعی کنید به زندگیتان نظم دهید . داشتن یک برنامه مناسب برای جلوگیری از نگرانی و استرس یکی از ضروریات زندگی است . ساعات خواب و بیداری فرزندتان را کنترل کرده و از او بخواهید تا ساعت ده به رختخواب برود .
 •  برای درس خواندن و انجام تکلیفش زمان تعیین کند و سعی کنید بدان پای بند باشید تا کل روز را در تشویش و تذکر بسر نبرید. و بتوانید در ساعات باقی مانده از روز به سایر کارهایتان برسید و فرزندتان نیز برای سایر فعالیت هایش نظیر بازی، کتاب خوانی، تلویزیون دیدن و ..... وقت داشته باشد. و بتواند بدون استرس از ادامه ی روز لذت ببرد.  
 •  برای حفظ آرامش در محیط خانواده و کمک به فرزندتان برای شرکت در کلاس هایش بهتر است. در زمانی که فرزندتان کلاس دارد خودتان نیز به کاری مفید از جمله خواندن کتاب و یا مجله و یا حتی نوشتن کارهای روزمره روی بیاورید.
 •  سعی کنید محرک‌های محیطی که می‌تواند عامل حواس‌پرتی باشد از جمله صدای بلند تلویزیون، گفتگو های زیاد و ..... را در زمان آموزش آن لاین کاهش دهید و فضایی مانند فضای کلاس برای دانش آموز ایجاد کنید.
 • بر کارها و درس هایش نظارت داشته باشید. نظارت والدین در دوره ابتدایی امری مهم و کلیدی است. بدون نظارت ،کنترل و حمایت والدین آموزش به سختی صورت می پذیرد. بنابر این لازم است والدین به صورت همه جانبه بر تدریس ها و آموزش ها و آزمون نظارت داشته باشند اگر چه بهتر است والدین نیز نیز همراه فرزندانشان آموزش های لازم را ببینند و از مطالب و مباحث کتاب درسی آگاه باشند اما یادتان باشد.  شما  فقط باید نقش والدگری خود را بر عهده بگیرید قرار نیست در قبال دروس فرزندانتان مهارت‌های یک معلم را دارا باشید و بتوانید مانند که معلم درس بدهید. حتی اگر به موضوعات درسی فرزندتان تسلط داشته باشید؛ نمی توانید مانند یک معلم عمل کنید  چرا که آموزش و پرورش شرایط خاص خودش را دارد و ما هر چقدر هم که با سواد باشیم نمی توانیم مانند یک معلم ایفای نقش کنیم . بنابراین بهتر است واقع بین باشید. برعهده گرفتن مسئولیت های زیاد و کمال گرا بودن و سرزنش کردن خودتان می‌تواند پیامدهای نامطلوبی هم برای شما و هم فرزندانتان به همراه داشته باشد.
 •  یادتان باشد نظارت با دخالت بیش از اندازه در امور درسی فرزندان یا تدریس به آنها متفاوت است. با معلم فرزندتان هماهنگ باشید سعی کنید در کارها و فعالیت های درسی ابتدا نظر او را جویا شده و همگام با هم حرکت کنید . از دخالت بی جا در کار معلم بپرهیزید زیرا نتیجه ای بجز سردر گمی و نگرانی بیشتر نخواهد داشت. ممئن باشید آنها نیز به اندازه شما نگران یادگیری شاگردانشان هستند و تمام تلاششان را برای این مهم انجام خواهند داد.
 •  توجه به توانمندی و میزان استعداد و نحوه ی یادگیری فرزندتان و تنظیم سطح انتظارات با توجه به ظرفیت و توانمندی‌های آنها و در نظر گرفتن شرایط فعلی یعنی دوربودن از محیط آموزشی  و فشار و استرس بیش از حدی که هم بر دانش آموز و هم بر شما به عنوان والد تحمیل شده است ، از ویژگی های والدین هوشمند است. یادتان باشد درست است که  یادگیری و گرفتن نمرات عالی مهم است اما آنچه که مهم تر از درس و کلاس است خود پنداره و اعتماد بنفس فرزندتان است . پس مواظب آن باشید.
 •  به فرزندتان اموزش دهید که استفاده بیش از حد از گوش و تبلت اگر بدون توجه به شرایط فیزیکی بدن باشد می تواند آسیب های شدید و جبران ناپذیری را به  مهره های گردن وارد کند.  بهتر است  زاویه و ارتفاع دستش را با صورتش تنظیم کند تا مجبور نباشد مرتبا سرش را خم کند .
 • نسبت به مدت زمان استفاده از گوشی و یا تبلت حساس باشید و زمان استفاده از آنها را بستگی به میزان درس و یا مدت زمان حضور در کلاس  مدیریت کنید .
 • درور بودن از فضای مدرسه ، ندیدن معلم، عدم تعامل با دوستان در محیط مدرسه، اجبار ماندن در خانه و بسیاری از عوامل دیگر طبیعتاً بر انگیزه درس خواندن دانش‌آموزان و حوصله شان تأثیرگذار بوده است. اگر این روزها با کاهش انگیزه و علاقمندی فرزندانتان نسبت به درس مواجه شدید نباید این موضوع را فاجعه‌آمیز تلقی کنید؛ زیرا فقط مختص فرزند شما نیست.
 • موضوع مهمی که شما به عنوان والدین نیاز است در نظر داشته باشید این است که اگر چه یادگیری کتاب‌های درسی مهم است اما فرصت برای یادگیری آنها همیشه است؛ برای جبران عقب‌ماندگی‌های آموزشی و ضعف های تحصیلی در آینده فرصت های بسیاری وجود دارد؛ آن چیزی که این روزها و در این شرایط مهم است توجه به سلامت جسمانی و سلامت روانی اعضای خانواده به خصوص فرزندان است.
 • می توانید برنامه ی ویژه ای برای در کنار هم بودن و وقت گذراندن مطلوب با یکدیگرتدارک ببینید. ، بهتر است در این ایام به فرزندانتان کمک کنید که یادگیری را در بطن زندگی و همراه با شما تجربه کنند . علوم را در آشپز خانه و هنگام تهیه غذا ، ریاضی را در هنگام خرید و فارسی را هنگام خواندن متنی در گوشی تلفن همراهتان به آنها یاد دهید . بگذارید تا کودک رابطه ی بین زندگی واقعی و مطالب درسیش را بفهمد و از آنها لذت ببرد.
 •  از این روزها به عنوان فرصتی برای ترغیب فرزندنتان به مطالعه کتاب‌های غیردرسی، کمک به آنها برای تقویت مهارت‌های عملی و دستی، ترغیب به مسئولیت‌پذیری در قبال انجام وظایف شخصی و نیز مسئولیت‌های مربوط به منزل استفاده کنید.
 • همچنین این روزها زمانی برای کسب تجربیات جدید اعضای خانواده در کنار هم است. تمرین گذر از سختی‌ها و پیدا کردن اتفاقات خوب حتی در شرایط سخت و یافتن معنا در زندگی از جمله آموزش هایی است . که می تواند در آینده و سرنوشتشان تاثیر بسزایی داشته باشد.
 • در واقع همیشه و در هر شرایطی تجربیات جدید با دشواری‌هایی همراه است و این مساله نیز از این قاعده  مستثنی نیست، به همین دلیل نیاز است برای این دغدغه والدین،  بر این موضوع تاکید کنیم که مهم‌ترین نقشی که والدین باید برعهده داشته باشند.  نقش پدری و مادری است. قطعاً از عهده این نقش اساسی برآمدن مهمترین انتظاری است که از والدین می‌توان داشت.

و در آخر ، آخرین معیار سنجش موفقیت انسان ها جایگاه آنها هنگام خوشی و راحتی نیست بلکه جایگاهش در سختی ها است .

 

 

 

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

7 - 4 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

2 + 7 = ?