نکاتی که باید در مورد تربیت فرزند بعد از طلاق بدانید

  • تیم ترجمه و تولید محتوای مرکز مشاوره یاسان

    تاریخ آخرین بروزرسانی ۱۴۰۰/۰۳/۲۵

فرزند‌پروری بعد از طلاق یا جدایی، آسان نیست. فرزند شما حالا خانواده‌ سابقش را از دست داده و چه با شما یا همسرتان زندگی کند، از حالا به بعد زندگی کاملا متفاوتی دارد. به همین ترتیب شما هم باید سبک فرزندپروری خود را متناسب با این مساله به روز کنید. مواردی که در ادامه این مطلب عنوان می‌کنیم، می‌تواند به کودک شما در ایجاد ثبات، امنیت و روابط نزدیک با پدر و مادر، که به هر دوی آنها نیاز دارند، کمک کند.

 

فرزند‌پروری بعد از طلاق چیست؟

فرزند‌پروری بعد از طلاق به این معناست که هر دوی والدین نقشی پررنگ در زندگی روزمره‌ی فرزندانشان داشته باشند، این بهترین راهی است که به وسیله‌ آن، خیالتان راحت است که تمام نیازهای کودکتان برآورده می‌شود و فرزندتان می‌تواند ارتباطی نزدیک را با هر دوی شما حفظ کند. کیفیت ارتباط بین والدینی که از هم جدا شده‌اند، نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر سلامت روحی و روانی کودکان، و بروز اضطراب و افسردگی، بگذارد. البته، کنار گذاشتن مشکلات روابط، و به جا آوردن وظایف پدر و مادری، به خصوص بعد از یک جدایی خصمانه، فقط، گفتنش آسان است.

توافق کردن بر سر حضانت مشترک طاقت فرسا، آزار دهنده، و پر از استرس است؛ خصوصا اگر با همسر سابق خود روابطی پر از مشاجره داشته باشید. شما ممکن است نگران شیوه‌ فرزند پروری همسر سابقتان باشید، یا برای حمایت کودک از جانب او و سایر مسائل مالی، استرس داشته باشید.

تصمیم‌گیری مشترک، تعامل با یکدیگر، وقتی رابطه‌تان رو به سراشیبی وحشتناکی است، و صحبت کردن با شخصی که ترجیح می‌دهید همه چیز را درباره‌اش فراموش کنید، کارهای غیر ممکنی به نظر می‌رسند. اما، به خاطر رفاه حال فرزندانتان بر چالش‌های فرزند‌پروری بعد از طلاق غلبه کرده، و رابطه‌ای دوستانه با همسر سابقتان برقرار کنید. با استفاده از این نکات، می توانید آرامش خود را حفظ کنید، ثابت قدم بمانید و درگیری‌ها را حل کنید تا حضانت مشترک کارساز باشد و فرزندتان به خوبی رشد کند.

 

فرزند پروری بعد از طلاق را به ثمر برسانید

نکته‌ی کلیدی برای فرزندپروری موفق بعد از طلاق این است که روابط شخصی با همسر سابق خود را از روابط پدر و مادری‌تان جدا کنید. به رابطه با همسر سابقتان به چشم رابطه‌ای کاملا جدید نگاه کنید که مربوط به شما دو نفر نیست و تماما، برای رفاه حال فرزندتان است. ممکن است زندگی مشترکتان به پایان رسیده باشد، اما، زندگی خانوادگی شما هنوز تمام نشده است. مهم‌ترین الویت شما باید این باشد که کاری کنید که به نفع فرزندتان تمام شود. اولین قدم برای اینکه پدر و مادری پخته و مسئولیت پذیر باشید، این است که همیشه نیازهای فرزند خود را مقدم بر نیازهای خودتان بدانید.

 

به نفع کودکتان عمل کنید

مشارکت شما در به عهده گرفتن وظایف پدر و مادری بعد از طلاق باید به گونه‌ای باشد که کودکتان متوجه شود که اهمیتش بیشتر از اختلافی است که به رابطه‌ی شما پایان داده است.  و همچنین بداند با وجود اینکه شرایط تغییر کرده است، عشق شما به او سرجایش خواهد بود. کودکانی که والدینشان بعد از طلاق، رابطه‌ی مشارکتی دارند:

احساس امنیت می‌کنند: بچه‌ها وقتی مطمئن می‌شوند که از هر دوی والدین، عشق و محبت دریافت می‌کنند، سریع‌تر و راحت‌تر با طلاق و شرایط جدید زندگی سازگار می‌شوند و عزت نفس بهتری دارند.

سازگار می‌شوند: فرزند‌پروری مشترک بعد از طلاق، قوانین، نظم و پاداش‌های یکسانی را بین اعضای خانواده، رواج می‌دهد، و به همین دلیل، کودکان می‌دانند که باید چه انتظاراتی از والدین، داشته باشند و والدین، چه انتظاراتی از آن‌ها دارند.

توانایی بیشتری در حل مشکلات دارند: کودکانی که نظاره‌گر ادامه‌ی همکاری والدینشان هستند، بهتر یاد می‌گیرند که چطور خودشان مشکلات را به شیوه‌ای مسالمت آمیز و به نحو احسن حل کنند.

الگوی مناسبی برای ادامه‌ی زندگی دارند: شما با همکاری با همسر سابقتان، یک الگو در زندگی ایجاد می‌کنید که فرزندتان می‌تواند از آن الگو برای ایجاد و حفظ روابطی محکم‌تر در آینده استفاده کنند.

از نظر روحی و روانی سالم‌تر هستند: کودکانی که دائما شاهد درگیری‌ها و اختلافات بین والدین هستند، بیشتر دچار مسائلی مانند، اضطراب، افسردگی، یا اختلال کم توجهی می‌شوند.

 

 

ضربه‌هایی که خورده‌اید و عصبانیتتان را کنار بگذارید

موفقیت در فرزندپروری بعد از طلاق، به این معناست که، احساسات شخصی شما، از جمله، همه‌ عصبانیتتان، ضربه‌هایی که خورده‌اید، کینه‌ها و دلخوری‌ها، باید نسبت به نیازهای فرزندتان، در درجه‌ دوم اهمیت قرار بگیرند، و نیازهای فرزندتان باید جایگزین این احساسات شوند. مسلماً کنار گذاشتن چنین احساسات قوی‌ای است قسمت رابطه جدید با همسرتان است.

فرزندپروری بعد از طلاق مربوط به احساسات شما یا احساسات همسر سابقتان نیست، بلکه مربوط به خوشبختی، ثبات و رفاه حال آینده فرزندتان است.

 

احساسی عمل نکنید

ضربه خوردن و عصبانی شدن اشکالی ندارد. اما لازم نیست که احساساتتان، حاکم بر رفتارتان باشند. در عوض بگذارید آنچه به نفع کودکان شما است، و همکاری شما با همسر سابقتان، انگیزه اقدامات شما باشد.

 

احساساتتان را جای دیگری تخلیه کنید

هرگز با فرزندتان درد و دل نکنید. دوستان شما، یک روانشناس متخصص و یا حتی یک حیوان خانگی دوست داشتنی، همه و همه، می توانند وقتی نیاز به درد و دل دارید، شنونده‌های خوبی برای شما باشند. ورزش کردن نیز می‌تواند راه مناسبی برای کم کردن فشار عصبی شما باشد.

 

فرزندتان را وسط نیندازید

کینه و تلخی‌های درون شما از جدایی، ممکن است هرگز به طور کامل، از بین نروند. اما، آنچه می‌توانید انجام دهید این است که به احساساتتان سر و سامان دهید. و به خود یادآوری کنید که این مسائل مربوط به شماست، نه فرزند شما. تلاش کنید مشکلاتتان با همسر سابق خود را از فرزندانتان، دور نگه دارید.

 

هرگز از کودکانتان نخواهید پیام‌های شما را به همسر سابقتان برسانند

هنگامی که از فرزندتان می‌خواهید پیام شما را به همسر سابقتان برساند، رو را دقیقا در مرکز درگیری‌های خودتان، قرار می‌دهید. هدف ما این بود است، فرزندتان را از مسائل مربوط به رابطه‌تان، دور نگه دارید. پس خودتان مستقیما با همسر سابقتان تماس بگیرید، یا به او پیام دهید.

مشکلاتتان را برای خودتان نگه دارید. هرگز، جلوی کودکتان پشت سر همسر سابقتان بدگویی نکنید و به آنها این احساس را ندهید که مجبور به انتخاب بین یکی از شما دو نفر است. فرزند شما این حق را دارد که رابطه‌ای به دور از تاثیرات حرف‌های شما با همسرتان داشته باشد.

 

ارتباط با همسر سابقتان را بهبود ببخشید

ارتباط مسالمت آمیز، پایدار، و هدفمند با همسر سابقتان برای موفقیت در فرزندپروری بعد از طلاق ضروری است. حتی اگر کاملا غیر ممکن به نظر برسد. به ارتباط با همسر سابقتان، با این تفکر که مهم‌ترین هدف شما: رفاه حال فرزندتان است، نگاه کنید. قبل از برقراری ارتباط با همسر سابقتان، از خود بپرسید این کار شما چه تاثیری روی فرزندتان دارد، سعی کنید رفتار با وقار و محکمی داشته باشید. فرزند خود را مرکز اصلی زندگی و بحث و اختلافات با همسر سابقتان را در حاشیه قرار دهید.

به یاد داشته باشید که همیشه لازم نیست همسر سابقتان را ببینید. تماس گرفتن، و پیام دادن برای اکثر مکالمات، مناسب است. هدف، برقراری ارتباط بدون درگیری و اختلاف است. پس ببینید که کدام نوع از ارتباط برای شما بهتر جواب می‌دهد.

 

 

برچسب ها:

فرم ارسال نظر

3 + 6 = ?

نظرات کاربران

فرم ارسال نظر

2 + 9 = ?